Yüksek trafik ve Para kazanmak için en iyi 7 niş

Yüksek trafik ve para kazandıran nişler

Blog için niş bulmak söz konusu olduğunda verilen temel tavsiye şudur:

Tutkulu olduğun bir konuda yaz!.

Başka bir biçimde söyleyelim:

Gerçekten sevdiğiniz bir niş bulun, böyle yaparsanız kısa sürede çok iyi yere gelebilirsin.

Hayatınızı blogunuz ile devam ettirmek amacında iseniz, gerçekten tutkulu olduğunuz bir konuda yazmanız işinizi biraz daha kolaylaştırabilir. Blogdan para kazanmak isteyen her blog yazarına ilk verilecek tavsiye budur.

Fakat şunu unutmayın:  Her niş size para kazandırır. 

İnsanlar para kazanmak istiyor ve bunu nasıl yapacakları konusunda pek çoğu bilgi sahibi değil. Mevcut bloglarını kullanarak yada farklı bir blog açarak para kazanmak, ama mutlaka para kazanmak istiyorlar.

Tekrar söylüyorum: “Her niş ile blogunuzdan para kazanabilirsiniz.”

AMA..

“Bir cümlenin içinde ama varsa, amadan önceki her şey yalandır.” (Amerikan atasözü)

Bizim durumumuzda amadan öncekiler yalan değil, fakat önemli bir nokta göz ardı edilerek söylenen şeylerden ibarettir.

Bazı nişler, trafik elde etmek ve para kazanmak için diğerlerinden çok daha kolaydır. Yılda 2.000 saate yakın zamanınızı sadece bir hobi için harcamak istemezsiniz değil mi?.

İşte siz bu konuda söylemek istediğim asıl şey:

Para kazanmak için tutku değil popülerlik lazımdır.

İnsanlar bir işe başladıklarında başkalarına para kazandırmak için başlamazlar. Amaçları kendilerinin para kazanmasıdır. Olması gereken budur.

Para kazanmak için bir blog başlatıyorsanız sizde önce kazanmayı hedeflemelisiniz.

Para kazanmayı hedeflerken bazı yanlış fikirleri de elemeniz gerekir. Önce bu yanlış fikirlere göz atalım ve daha sonra trafik ve para kazanmak konusunda diğerlerinden daha avantajlı nişlere geçelim.

Niş bulmak hakkında efsaneler

Para kazanmak için niş bulmak önemli değildir.

Bu çok yanlış bir düşünce. Bu yönde tavsiyeleri kesinlikle dikkate almayın.

Bunun yerine, bir sorun bulmanız ve bu sorunu ele almanız gerektiğine inanıyorum. Tabii ki, bir adım attığınız zaman sizi bir niş haline getiriyor ama nişler bulmak blogcuları yaşatmaya devam eden şeylerden biri.

Blogcuların çoğu, tıkandıkları noktaya kadar sevdikleri şeyleri yazmaya devam ederler ve bu bir hobi için iyidir.

Hobi amaçlı yazanlar için niş zaten orada dır ve özellikle bir niş araştırmasına gerek yoktur.


Birden çok niş hakkında yazmalısın

Bu iyi bir tavsiyedir, çünkü daha ne kadar çok şey hakkında yazarsanız, yazdıklarınızla ilgili çok spesifik bir kitle bulursunuz, ancak bu gerekli midir?

Hayır!

Bazı bloglar vardır ve onların nişinin ne olduğu hakkında hiç bir fikir sahibi olamazsınız, çünkü er şeyi yazarlar. Bu tür blogların bazıları büyük şirketler tarafından yönetilen bloglardır ve onlar için bu bir sorun oluşturmaz. Çünkü bunu yönetmeye yetecek kaynaklara ve kadrolara sahiptirler.

Bu tür bir yaklaşımla blog açmak kolay, fakat para kazanmak zorlayıcı olacaktır.

Büyük bir yazar kadrosuna sahip değilseniz, daha dar bir alanı seçmek ve o alana yoğunlaşmak çok daha akıllıca olacaktır.


Sadece tutkularını yaz

Bir blog açmanızın nedenini ortaya koymak isterseniz iki şeyin ön plana çıktığını görürsünüz.

  1. İnsanlara yardımcı olmak, onların problemlerini çözmek ve bundan manevi bir haz almak.
  2. Blogunuzdan gelir kazanmak.

Ne yazık ki her durumda bu 2 şeyin bir arada olması çok zordur. Fakat ikisinin bir arada olması şart değildir. Üstelik bunlar zamanla bir olurlar. Nasıl mı?.

“Bir nişle para kazanmaya başladığında o konuda tutkulu olmayı öğrenmen hiç de zor olmaz.”

Para kazanan bir bloga sahip olmak için mutlaka sevdiğiniz şeyleri yazmanız gerekmiyor. Hatta çoğunlukla sevdiğiniz şeyler sizin para kazanmanız konusunda işe yaramayacak şeyler olabilir. 

Bir çok kişi hiç sevmediği halde yüksek trafik getiren konularda yazmaya başlıyor ve para kazandıkça o alanı tutkusu haline dönüştürüyor.

Blog yazarının başkalarına faydalı olmak, onlara yardım etmek gibi kendini iyi hissettirecek şeyleri hedeflemesi alışıla gelmiş ve güzel bir şeydir. Bunu yapmanın en kolay yolu da sevdiğin konuları yazmaktır.

Peki bankada paranız varken insanlara yardım etmek daha kolay ve keyifli olmaz mı?.

Bu güne kadar bir çok blog açıp kapattım. Toplamda 12 farklı alanda blog açmışım. Evet bu uğraşmak için çok yüksek bir sayı ve zaten uğraşamadım. Ama farklı alanlarda blogları test etmek konusunda çok işime yaradı.

Farklı nişlerin hepsine de tutkulu değilim. Aksine bir çoğunu yazmak içimden gelmiyor. Örneğin şu anda yazmakta olduğum konu: Bir kaç yıl öncesi böyle bir yazı yazmaktan nefret ederdim!.

Bugün neden yazıyorum?.

Çünkü en fazla parayı kazandığım niş bu oldu ve artık kolayca yazabiliyorum.

Gerçekten yazmayı sevdiğiniz bir konuda blog başlatabilir ve ondan para kazanabilirsiniz. Ancak asıl hedeflemeniz gereken şey, sizin değil, başkalarının tutkulu olduğu şeyler olmalıdır. Bunu yaparsanız kazancınız kat kat artacaktır.


İnsanlar bir blog'dan ne ister?

Bir niş seçmek söz konusu olduğunda, gerçekten insanların ne istediğini anlamak için çabalamanız gerekir. 

Basitçe söylemek gerekirse, insanlar kendilerinin daha iyi versiyonları olmak isterler.

Onlara nasıl daha iyi olacağına dair söz verebilirseniz, dinlerler.

Onlara nasıl daha iyi para kazanılacağını göstermeye söz verirseniz, onlar dinleyecektir.

Onlara istedikleri fit bir vücuda nasıl sahip olacaklarına dair söz verebiliyorsan, dinleyecekler.

İşin özü çok basit aslında. İnsanlar her zaman daha iyisini ister. Sizin onlara vermeyi vaat ettiğiniz şey de bu olmalıdır. Daha iyisi….

Blog açmak için en iyi niş'ler

Öncelikle para kazanmak için kendinize rast gele bir niş seçip yazabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış, ancak amacınız gerçekten kayda değer paralar kazanmak ise bu listeyi dikkate almanızı öneririm.

Bu liste blog yazarlarının nasıl mutlu olacaklarına dair bir şey içermiyor. Hatta listedeki tüm konular yazmak için sizi hiç de heyecanlandırmayacak konular olabilir.

Bir blog yazarı olarak idealist olmak zorundasınız. Hobi amaçlı yazıyorsanız ne yaptığınızı pek önemsemiyorum. Ancak bu iş için ciddi bir zaman harcıyorsanız kesinlikle para kazanmayı düşünmelisiniz.

Buradaki nişlerden ilki hariç, belirli bir sırada değildir. Ayrıca, bunların geniş nişler olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Her birinde tonlarca alt niş vardır.

1- Nasıl para kazanılır?

en iyi niş

Bu blog konusu ilk sırada ve mantıkla da bunun ilk sırada olması gerektiğini keşfedebilirsiniz.

Birçok başlangıç ​​blogcusu, genellikle para kazanmak için çabalamakta ve bu konuda araştırmalar yapmaktadır. Gelen maillerde bu konuda sorular yöneltenlerin sayısı oldukça fazla.

Fakat burada şöyle bir sorun var.

Size para kazanmayı öğreten blogların neredeyse tümü, yalnızca bu tür bloglar aracılığıyla para kazananlar tarafından yönetiliyor gibi görünüyor.

Neyse ki, bu para kazanmak için iyi yapabileceği tek niş değil, ama en kolaylarından biri…

Çok fazla blogcu bu niş içine atlıyor ve yanlış yaklaşıyor. Para kazanma konusunda diğerleriyle paylaşma bilgisine sahip olduklarını iddia ediyorlar ancak bu kitle aptal değil.

Başka seçeneklere sahip olduklarını biliyorlar, bu yüzden onlara ne hakkında konuştuğunuzu iyi göstermelisiniz. Aksi halde bu nişte para kazanamazsınız.

Yani bu, blog yazarlarının bu nişe giremeyeceği anlamına mı geliyor? Tabii ki değil.

Dünyada bu tür nişlerin işleyişi daha farklı iken, Ülkemizde bu nişteki sitelerin neredeyse tamamı ergen siteleridir.

Bunun en büyük nedeni para kazanamamaları dır.

Oysa Dünyada aylık on binlerce dolar kazanan bloglar var. Elbette onların yazdıkları ile, hiç kazanamadığı halde kazanıyormuş gibi yazanların blogları farklı olacaktır.

Bu nişte çok farklı bir şey ortaya koyabilirim diyorsanız, her zaman yüksek trafik ve kazanç potansiyeli olan bir konu olduğunu bilmelisiniz.

2- Kişisel Finans

kişisel finans

Bu , bir blogun aldığı yaklaşıma bağlı olarak nasıl para kazanılır başlığı altında değerlendirilebilir. 

Bazı kişisel finans siteleri size paradan nasıl tasarruf edeceğinizi öğretirken, diğerleri size yatırım ve yan işlerle nasıl para kazanacağınızı gösterir.

Bununla birlikte buradaki stratejilerin dikkate alınması için belirli bir seviyede ekonomi bilgisine sahip olmanız gerekir. Bir önceki maddedeki gibi ergenlerin yapabileceği bir iş değildir. Finansal konularda bilgi ve birikim sahibi kişiler için oldukça kazançlı bir niş.

Bu niş içinde, tutumlu yaşamdan yatırımcılığa kadar çeşitli alanlar var.

3- Sağlık ve Fitness

sağlık fitness

Sağlık ve fitness bu zorlu nişlerden biridir çünkü ondan bir ton trafik alabilirsiniz , ancak ne yaptığınızı bilmiyorsanız para kazanmak zor olabilir.

Bu nişle para kazanmak için en iyi yöntem satış ortaklığı yapmak, yada kendi kurslarınızı tanıtmaktır.

Bu niş ile satış ortaklığı çok iyi çalışır, çünkü insanlar bu konuda hızlı çözümlere ulaşmak konusunda oldukça isteklidir.

Bu nişteki bir çok blog genellikle ekip veya fitness eğitmeni tarafından yürütülüyor.

Bu alanda bir site açmayı düşünenler için altın öneri: Fitness ve vücut geliştirme konularını işliyorsanız, yazı yada resimlere ek olarak mutlaka videolar kullanın. Hatta her konuyu videolu olarak işleyin.

4- Yemek

yemek

Bu, para kazanmanın çok zor olduğu nişler den biridir, çünkü insanlar sizden bir şeyler satın almak istemiyorlar, sadece yemek tarifleri istiyorlar.

En iyi yaklaşım, büyük bir kitle oluşturmak ve işi tamamlamak için reklamları kullanmaktır. 

Bu nişte yüksek trafik kazanabilirsiniz ve para kazanmak için kullana bileceğiniz tek şey kitleniz dir. Tonlarca site arasından sıyrılmak için oldukça sıkı çalışmanız da gerekiyor.

5- Güzellik ve Moda

güzellik moda

Bu niş bir çok kişi için başarılı blogların kutsal kâsesi dir, çünkü sadece para kazanmazsınız, aynı zamanda havalı etkinliklere de erişebilirsiniz.

Sorun yine de ZOR olduğu. 

Diğer nişler büyük yazılı içeriklere güvenirken, güzellik ve moda kişiliğinize daha fazla bağımlıdır ve kendinizi sürekli olarak oraya götürme yeteneğiniz.

Büyük güzellik ve moda blog yazarlarının çoğu YouTube ve Instagram’a odaklanıyor çünkü onlar görsel platformlar. 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu kategorideki bloglar moda ve güzelliğin ötesinde bir dizi farklı kategoriyi kapsayan daha fazla yaşam tarzı blogu haline gelmektedir.. 

Niye mi?.

Çünkü güzellik ve moda nişi, genel bir yaşam tarzıyla alakalıdır ve çok kapsamlı olabilir.

6- Yaşam tarzı

Yaşam tarzı

Bu tarif etmesi en zor olanı, çünkü çok geniş. 

Bazı blogcular bu boşluğu uç noktaya taşıyor ve onların hayatlarını içeren her şeyi yazabileceklerini düşünüyorlar ama durum böyle değil.

Örneğin bu nişin içinde görebileceğimiz bir kaç konuya bakalım:

  • İç dış dekorasyon.
  • Hayatta kalma
  • Seyehat.
  • Bahçıvanlık.
  • Organizasyon
  • vb…

Lifstyle nişi birbiri içinde çok fazla geçişe müsaittir. Buda üst başlıklardan hangisini hedeflerseniz hedefleyin, mutlaka bir biçimde diğerlerinde değinmeniz anlamına geliyor.

Bu niş için para kazanma yöntemleri arasında çok fazla seçeneğe sahip olmazsınız. Reklamlar ve yine alt nişler için kullanılabilecek kitap satışı dışında yeterli para kazandıran yöntem bulmak zor.

7- Kişisel gelişim

kişisel gelişim

Bir yaşam tarzı blogu gibi, kişisel gelişim blogu da zor olabilir, çünkü bir çok insan belirli bir sorunu hedeflemez. Daha iyi bir yaşam sürmenin ötesinde belirsiz bir blog yoluşturuyorlar.

Kişisel gelişim ile, birine yardım ettiğiniz şey hakkında çok spesifik olmanız gerekir. 

İnsanlara nasıl yardımcı olacağınız konusunda emin olmadığınız sürece, daha iyi bir yaşam sunmak hiç kimseye bir şey öneremezsiniz..

Zorlu bir alan olsa da oldukça yüksek trafik alma potansiyeli vardır. 

Özellikle bu nişte kitap satışları ve seminer gibi organizasyonların tanıtımı ile önemli paralar kazanmak mümkün.

Para kazandıran bloglama...

Bir blogdan para kazanmanın bir çok yolu vardır, ancak tamamı bu nişlere uygulanamaz.

Burada saydığımız nişler için kullanabileceğiniz ortak para kazanma yöntemi olarak reklamları söyleyebiliriz. Ancak reklamlar en iyi para kazanma yöntemi değildir.

Kendi üst düzey ürünlerinizi satmak para kazanmak için en mükemmel yoldur, ancak bunu başarmak için zorlu bir yolculuğa hazır olmalısınız.

Burada bahsettiğimiz nişlerin kendi başlarına trafik kazandırmayacaklarını hatırlatmak isterim. Trafiği sağlayacak olan çalışmayı sizin yapmanız gerekiyor.

Bu konuların yüksek trafik potansiyeli vardır, çünkü insanların en fazla ilgi gösterdiği konulardır.

Görüş ekleyin 0 yorum