WordPress site hızlandırma rehberi – Sitenizi hızlandırmak için yapmanız gerekenler

WordPress site hızlandırma

WordPress siteniz yavaş mı?. Şayet yavaş ise optimize etmek için adımlar atmanız gerekmektedir. WordPress site hızlandırma konusunda bu rehber işinizi en basit yoldan halletmenize yardımcı olacaktır.

WordPress teelde son derece iyi kodlanmıştır, ancak binlerce tema ve eklentinin işin içine girmesi ile işler biraz farklılaşmaktadır. Bunun yanına bir de kötü hosting seçimi eklendiğinde sorun çok ciddi boyutlara ulaşır.

Yavaş temalar ve eklentiler sitenizin yüklenme süresini olumsuz etkiler. Kötü hosting seçimi de tam olarak batışınıza zemin hazırlar.

Site hızı neden önemli vs gibi gereksiz detaylara girmeden doğrudan WordPress site hızlandırma adımlarına geçelim. Sadece şunu aklımızda tutalım:

Google sıralama için site hızını dikkate almaktadır ve kullanıcı memnuniyeti için sitenizin mutlaka hızlı yüklenmesi gerekir. Bunu bilmek yeterlidir.

WordPress sitenizi nasıl hızlandırırsınız?

Başlamadan önce, lütfen şimdiki web sitenizin performansını Pingdom Tools ve GTmetrix ile kontrol edin Bu kılavuzdan ipuçlarını uyguladıktan sonra bu sonucu karşılaştırın.

WordPress site hızlandırma

Üstte bu yazı için kralwp ile yaptığım test sonucu var. Bu test için tüm optimizasyon çalışmalarımı sıfırladım ve bu rehberdeki her şeyi bire bir uygulayıp sonucu görmek istedim.

Size şunun garantisini verebilirim:

Bu rehberdeki ipuçları sitenizin hızını arttırmanız konusunda mutlaka yardımcı olacaktır.


1.Adım: Doğru hosting seçimi

WordPress sitenizi hız için optimize etmek istiyorsunuz, ancak sunucunuz yavaş. Bu durumda ne yapabilirsiniz?.

Sorunun cevabı çok basit: "Sitenizin yavaş yüklenmesinin önüne geçemezsiniz."

WordPress sitenizi hızlandırmak için öncelikle sunucu tarafında işlerin iyi olduğundan emin olmalısınız. 

İyi bir hosting sağlayıcısı ile çalışmak, sitenizi hızlandırmak adına atacağınız en önemli adımdır.

Benim çalıştığım ve önerdiğim hosting firması Güzel hostingdir. (Bu bağlantıdan yapılan alımlarda komisyon kazanabiliriz)

Sizde çalıştığınız hosting firmasından memnun değilseniz önce işin bu kısmını halledin. İyi bir firma ile çalışmaya başlamadan sitenizi hızlandırmak için çok fazla çaba harcamayın. Çünkü bu çabalar çok olumlu sonuçlar vermeyecektir.

2.Adım: Doğru Tema / Çerçeve seçimi

Temalar, WordPress'te önemli bir rol oynar, çünkü ya ziyaretçinizi çeker ya da dikkat dağıtır, ziyaretçi kaçırır. 

WordPress söz konusu olduğunda birçok tema seçeneği vardır. 

Özellikle yeni yada hevesli blogcular ücretsiz WordPress temalarına daha fazla yönelirken, biraz eski ama nispeten daha az tecrübeli blogcular ise Premium WordPress temaları içinden en gösterişli olanlara yönelirler.

Birçok ücretsiz tema , WordPress sitenize gereksiz kodlar ekler veya WordPress temaları rehberini takip etmez Sonuç olarak, web siteniz sunucu veya veritabanınıza yapılan birçok çağrı nedeniyle daha yavaş yüklenir . 

Bu durum birçok premium temaya da uygulanır. Daha fazla satış için, web sitenizin gerektirmediği bir temaya çok sayıda işlev ekler ve bu özellikler sitenizin daha yavaş yüklenmesini sağlar.

Varsayılan WordPress temaları her zaman hızlı, iyi kodlanmış ve özelleştirilebilir temalardır. Ancak okuyucunuza sadece bir yazı duvarı sunmayı istemezsiniz. Bu nedenle premium temaları kullanmanız veya kendi temanızı kodlamanız yada kodlatmanız daha doğru bir adım olacaktır.

Tema seçmek için en büyük tema marketi olan Themeforest , (Bu bağlantıdan komisyon kazanabiliriz)  en fazla seçeneğe ulaşacağınız markettir.

Hız, SEO ve görselliğin bir arada sunulduğu, ayrıca bütçenizi de zorlamayacak kaliteli temalar arıyorsanız, bizim sunduğumuz temalara bakabilirsiniz.

Tek bir siteye lisanslanan temaları satın almanızı önermiyorum. Konumuz site hızı olsa da, cebinizden boşa para çıkmasını istemem. Tek alana lisanslanan temalar, o site dışında kullanamayacağınız temalardır. Hem para ödeyip, hemde böyle bir kısıtlamayı kabul etmek akıllıca değil.

Tema konusunda seçim sizin elbette, fakat iyi kodlanmış temaları seçtiğinizden emin olun.

WordPress site hızlandırma konusunda ikinci önemli adım da kaliteli kodlanmış tema seçmektir. Bu adımı da geçtik.

3.Adım: İyi önbellek (Cache) eklentisi kullanma

Önbelleğe alma eklentileri sitenizin bir kopyasını tamamen statik bir biçimde ayrı bir klasörde toplar veya blog sunucunuza çağrıları azaltmaya çalışır ve bir kullanıcı sitenize geldiğinde orijinal sayfa yerine bir sayfanın bir önbellek sürümünü gösterir. Böylelikle, Veritabanı çağrılarını, PHP isteklerini ve HTTP isteklerini (birçok dosyayı bir arada birleştirerek) azaltır.

Karmaşık oldu sanırım. Daha basit açıklayalım:

Önbellek kullanımı ile her defasında sunucumuza yüklenmek yerine, bir nevi hafızada var olanı sunarak, daha hızlı bir yüklenme süresi sağlarız. Aynı zamanda verilerin daha iyi kullanılmasına da yarar.

Muhtemelen hakkında en iyi şeyleri duyduğunuz önbellek eklentisi WPRoket dir.

Ben eklentiyi satın aldım ve söylenenlerin etkisiyle olsa gerek, uzun süre bende hata var sandım. Çünkü bahsedilen süper iyileşmeleri göremedim. Nihayetinde kullanmayı bıraktım.

Bu nedenle önereceğim önbellek eklentileri arasında bu eklentiye yer vermeyeceğim.

Önbellek eklentileri doğru biçimde yapılandırılmadığında fayda yerine beraberinde bir dizi sorun getirirler. Varsayılan yapılandırmaların dışındaki özel yapılandırmaların da her sitede işe yaradığını söylemek mümkün değildir. Bu nedenle önbellek eklentilerini karmaşadan uzak olmasından yanayım.

Benim öncelikle önereceğim önbellek eklentisi, simple cache eklentisidir. Daha sonra sırasıyla önermek istediğim cache eklentileri, WP Süper Cache ve W3 Total Cache eklentileridir.

WordPress sitenizi hızlandırmak için uygun önbellek eklentilerinden birini kullanmaya başlayarak optimizasyona devam edin.

4.Adım: İçerik dağıtım ağı (CDN) kullanımı

CDN, statik kaynaklarınızı CSS, Javascript, Görüntüler ve Dosyalar gibi ana sunucunuzdan boşaltmak için kullanılır. Bu boşaltma işlemi, web sitenizin kullanıcı ucunda daha hızlı yüklenmesini ve birincil sunucunuzun bu görevden muaf olmasını sağlar.

CDN hizmeti alabilmek için belli bir miktar para ödemeniz gerekir.

Sitenizi ziyaret edenlere en yakın sunucudan yüklemesi ciddi bir hız kazanımı demek elbette, ancak lokale hizmet eden bir site için gerekli midir? bence bu tartışılır.

Şahsen CDN hizmeti kullanmıyorum ve sadece yazılarımda kullandığımda hakkında bilgi sahibi olmak için Cloudflare yi kullandım.

Site hızımda gerçekten önemli bir gelişme sağladığını söylemeliyim. Ancak sık yaşanan kesilmeler (Uzun süreli olmasa da) pek hoşuma gitmedi.

Çok küçük düzeydeki kesintileri önemsemezseniz, Cloudflare CDN yi ücretsiz kullanarak, sitenizin güvenliğini sağlayabilir ve de ciddi bir hız avantajı elde edebilirsiniz.

5.Adım: Gzip sıkıştırmayı etkinleştirme

Her zaman web sitenizin gzip versiyonunu ziyaretçinize sunarak, web sayfası boyutunuzu sıkıştırın ve daha hızlı hale getirin.

Bu araçla sitenizin Gzip Sıkıştırmasını kontrol edin .

Gzip sıkıştırmasını panelden kontrol etmek ve etkinleştirmek için bu eklentiyi kullanabilirsiniz.

6.Adım: Expires (Zaman aşımı) başlığı ekleyin

Birisi sitenizi ziyaret ettiğinde, ziyaretçi tarayıcısı sunucunuzdaki tüm dosyaları ziyaretçi cihazına indirir ve web sitenizi oluşturur. Expires header, statik içeriğiniz için bir süre belirler.

Ortalama Statik kaynakların üstbilgisini sona erdirirseniz, aynı ziyaretçinin ikinci ziyaretinde, tarayıcı, aynı içeriği indirmez ve süreleri geçmezse ilk ziyaretten gelen kaynakları gösterir.

WordPress'de zaman aşımını etkinleştirmek için bu kodu .htacess'e ekleyin.

## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg "access 1 month"
ExpiresByType image/jpeg "access 1 month"
ExpiresByType image/gif "access 1 month"
ExpiresByType image/png "access 1 month"
ExpiresByType text/css "access 14 days"
ExpiresByType application/pdf "access 1 month"
ExpiresByType text/x-javascript "access 14 days"
ExpiresByType application/x-shockwave-flash "access 1 month"
ExpiresByType image/x-icon "access 1 year"
ExpiresDefault "access 14 days"
## EXPIRES CACHING ##

Kod içinde belirlenen süreleri kendinize göre değiştirebilirsiniz.

7.Adım: Statik kaynakları küçültün

Web siteleri güzelleştirmek için CSS ve JS dosyalarını kullanırlar ve bu dosyalar çok miktardadır. Blogunuza eklediğiniz her eklenti veya tema, bazı CSS veya JS dosyalarını ekler.

Tarayıcılar web sitelerinizle HTTP v1 Protokolü ile iletişim kuruyorsa, paralel olarak yalnızca dört dosya indirir. Düşünün, blogunuzun 20+ CSS ve JS dosyası var. Tarayıcılar sunucuya bağlamak ve web sitenizi Ziyaretçiye göstermeleri için ne kadar zaman harcarlar?

Bu sorun için Autoptimize gibi eklentileri kullanabilirsiniz Statik kaynaklarınızı bir veya iki dosyada küçültür ve birleştirir, ardından bu dosyaları ziyaretçiye gönderir. Bunlar genel sürecin hızlandırılmasına yardımcı olur.

8.Adım: Görüntüleri optimize edin

Görüntüler herhangi bir web sayfasının en ağır ve gerekli öğeleridir.

Sayfanızdaki etkileşimi artırır. Ağır depolama nedeniyle, web sitenizi daha yavaş yükler ve bazen siteniz hala yüklenmekte iken ziyaretçiniz sitenizden ayrılabilir. Bunun için kolay bir çözümümüz var.

Ama burada şu ayrımı yapmak gerekir. Görüntüleri hız için ve SEO için optimize etmek aynı şey değildir. Burada bahsettiğimiz sadece hız için optimize etmektir.

Dört dörtlük bir görüntü optimizasyonu istiyorsanız, wpdenizi'ndeki bu konuda yazılmış rehberimize bakmalısınız.

Gelelim asıl konumuza:

Görüntüleri yeniden boyutlandırmak için benim önerim çevrim içi kullnabileceğiniz ücretsiz bir araç olan picresize.

Görüntüleri sıkıştırmak için yine çevrim içi kullanabileceğimiz TinyPNG'yi öneriyorum.

Bunun için kullanabileceğimiz pek çok WordPress eklentisi mevcut. Ancak eklenti kullanmadan da yapabileceğimiz şeyler için illa bir eklenti kullanmak mantıksız geliyor bana.

Her ne kadar WordPress sitemizi hızlandırmak için kullanacağımız bir eklenti olsa da, beraberinde bir miktar yükle gelmekte hepsi de.  Bu nedenle görüntüleri boyutlandırma ve sıkıştırma için eklenti kullanmak yerine çevrim içi araçları kullanmanızı öneriyorum.

Tüm bunlarla uğraşmak istemezseniz, görüntüleri otomatik olarak ölçekleyen ve sıkıştıran bir tema kullanabilirsiniz. 

9.Adım: Görüntüler için tembel yük kullanma

Lazy Load (tembel yük), bant genişliğini kaydetmenize ve WordPress sitenizi hızlandırmanıza yardımcı olur 

Nasıl?

Lazy Load, görünür olduğunda bir ziyaretçiye resim, video veya iframe görüntüler. Tembel yükün yardımıyla, HTTP isteklerini azaltabilirsiniz. Makalenizi okumayan veya aşağı kaydırmayan bir ziyaretçiye resim göstermeyerek kaynaklarınızı harcamazsınız.

Bunun için a3 lazy load eklentisini kullanabilirsiniz.

10.Adım: Veritabanlarını optimize etme

Veritabanınızı eklenti veya PHPMyAdmin üzerinden manuel olarak optimize edebilirsiniz.

Veritabanı optimizasyonu demek, veritababında bulunan gereksiz ve süresi dolmuş verilerin silinmesi anlamına gelir. 

Bazı bloglarda veritabanı optimizasyonu konusuna çok kutsal bir görev gibi yaklaşılmış ve anlamsız misyonlar yüklenmiş. Hepsi palavra arkadaşlar. Veritabanını optimize etmek demek kullanılmayan verilerden temizlemek, çöplerden kurtulmak demek. Bunun dışındakiler sadece masal.

Bunun için iki eklenti önereceğim:

Benim deneyimlerime göre Wp Sweep daha iyi iş çıkarmakta. Benzer bir çok eklentiyi denedim ve içlerinde sadece bu iki eklentinin en iyileri olduğuna karar verdim. Benim tercihim Wp Sweep ama karar sizin.

11.Adım: Sadece iyi kodlanmış eklentileri yükleyin

WordPress eklenti dizininde, binlerce eklentiyi bulabilir ve kodlarını analiz ettikten sonra birçok eklentinin iyi kodlanmadığını ve bazılarının standardı takip etmediğini görürsünüz.

Genel olarak zaman zaman güncellenen eklentileri tercih etmek gerekir.

Fakat her zaman eklentinin güncellenmesi onun iyi kodlandığı anlamına gelmez.

Eklentiler için değerlendirmelere bakmak, yıldız derecelerini dikkate almak önemlidir. Bir eklenti için onlarca şikayet varsa, o eklenti isterse her gün güncellensin hiç bir anlamı yoktur.

Burada ana kriter güncelleme sıklığı veya güncel olmasından ziyade, kullanıcıların verdiği puanlar ve yaptıkları derecelendirmeler dir.

P3 Profiler eklentisi ile eklentileri yükledikten sonra site performansı üzerindeki etkisini ölçmek mümkün. Bu eklenti 3 yılı aşkın süredir güncelleme almamış olmasına rağmen, bu yazı için test ettiğimde hala çalışır durumda olduğunu gördüm.

12.Adım: Siteniz için rutin bakım yapın

WordPress eklentileri, bilgisayar korsanları için kolay bir hedeftir.

Çoğu zaman blogumuza dikkat etmiyoruz ve zaman zaman güncellemiyoruz. Nihayetinde yavaşlayan ve saldırılara açık bir sitemiz oluyor.

Gerekli olmayan eklentileri kaldırın ve silin, çünkü ihtiyaç duyulan kaynakları arayarak sitenizi yavaşlatır. WordPress site hızlandırma adımları içinde sitenin bakımı her zaman önemli bir yere sahiptir ve rutin olarak yapılmalıdır.

Güncellemeler için sitenizin en düşük ziyaretçi aldığı saatleri seçmenizi öneririm. Gün ortasında güncelleme yapmanız demek, sitenizi bakım moduna almanız anlamına gelir ve bu da olumsuz kullanıcı deneyimine neden olur.

13.Adım: Ana sayfanızı hız için optimize edin

Blogunuzun ön sayfasını her zaman optimize edin, temanızın varsayılan ayarlarını değiştirin. Çok fazla yayın veya sonsuz kaydırma sayfalandırması göstermeyin.

Ön sayfanızı optimize ederken şunları dikkate alın

  • Tam yayın yerine özet gösterin
  • Ön sayfadaki gösterilecek yazı sayısını azaltın (en fazla 5 ideal)
  • Ön sayfa da widget kullanmayın
  • Çok fazla reklam göstermeyin veya hiç göstermeyin
  • Çok basit tuttuğunuz dan emin olun

14.Adım: Eski yazı düzenlemelerini sınırlama ve silme

Bir yazının en son 10 yada 20 sürümüne sahip olmanız hiç gerek var mı?. Bence hiç yok.

WP-Sweep'i veya Revision Control eklentisini kullanarak, WordPress veritabanından yazılar için revizyonları silebilirsiniz. 

Bunun yerine basit bir kod eklemeyi de tercih edebilirsiniz. Bunun için alttaki kodu wp-config.php dosyasına eklemeniz gerek.

define('AUTOSAVE_INTERVAL', 600);
define('WP_POST_REVISIONS', 3);

Kod içindeki 600, içeriğin otomatik kayıt zamanını, 3 ise saklanan revizyon sayısını gösterir.

15.Adım: Pingleri ve geri izlemeleri kapatma

Esasen SEO açısından dolaylı yoldan da olsa faydalı olduğuna inandığım WordPress'in bu sihirli özelliğinin kapatılmasından yana değilim.

Ancak yinede sitenizi hızlandırmak için geri izlemeleri ve pingleri kapatmayı tercih edebilirsiniz. Bu konuda karar sizin, ister hızı önemseyin, isterseniz SEO yu. Tek başına bu özelliğin kapatılması çok büyük bir hız artışı sağlamayacaktır.

16.Adım: Spam yorumları azaltın ve silin

Yorumlar, herhangi bir gönderinin önemli bir parçasıdır, yorumlar, ziyaretçiye ve blog gönderilerinin okuyucularına konuşma özgürlüğü sağlar. 

Yorumlar, Google'ın sayfadaki etkileşimi gördüğünde size yardımcı olur, o zaman güven oyu olarak değerlendirilir.

Ancak, bazı kişiler spam için yorumlar kullanır ve bu yolla web sitelerine geri bağlantı yapar. 

Akismet eklentisini aktif hale getirebilirsiniz , eklenti spam yorumları yakalamamıza yardımcı olur, ancak tüm spam yorumları spam kuyruğuna girer ve veritabanı boyutunu büyütür.

Ben WordPress Zero Spam eklentisini öneriyorum.Eklenti spam kuyruğunda hiç spam yorumu göstermemek gibi harika bir işleve sahiptir.. Zero Spam kullanırsanız, ayrıca iletişim formlarınızı da korursunuz.

URL alanını kod kullanarak yorum formundan devre dışı bırakabilirsiniz.

/* Yorum alanından URL kutusunu kaldırma */
function kralwp_disable_comment_url($fields) {
unset($fields['url']);
return $fields;
}
add_filter('comment_form_default_fields','kralwp_disable_comment_url');

Yine kod kullanarak yorum yazarının web sitesi için tıklanabilir olma özelliğini kaldırabilirsiniz. Yani isme tıklandığında kendi sitesine yönlendirme işlevini ortadan kaldırabilirsiniz.

/* Link kaldırma */
add_filter( 'get_comment_author_url', 'ra_hide_comment_url' );

17.Adım: Jquery için Google CDN kullanın

WordPress site hızlandırmak konusunda kullanabileceğimiz pek çok şey var ve tüm bunların toplamından bir kaç saniye gibi önemli kazanımlar elde edebiliriz. 

Jquery kullanımı da bunlardan biri.

Hemen hemen tüm WordPress temaları bir ziyaretçi sitenize geldiğinde sunucunuzda jQery dosya yükü oluşur. Yaklaşık 33KB gibi bir bant genişiliği kullanması manasına gelir bu. 

Google, sunucularında en yeni Jquery'yi barındırdığından ve sunucunuz asla Google'ı geçmez. 

Google Jquery kütüphanesini kullanıyorsanız, bu dosyanın ziyaretçi bilgisayarınızda zaten indirilmiş olması ihtimali vardır. 

Ziyaretçi bilgisayarında mevcutsa, tarayıcı bu dosyayı önbellekten çağırır ve tekrar indirmez. Bant genişliği ve zaman kazandırır.

Bunu Falcon Eklentisi veya function.php dosya yoluyla ekleyebilirsiniz.

add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'register_jquery' );
function register_jquery() {
wp_deregister_script( 'jquery' );
wp_register_script( 'jquery', ( 'https://ajax.googleapis.com/ajax/libs/jquery/2.2.4/jquery.min.js' ), false, null, true );
wp_enqueue_script( 'jquery' );
}

18.Adım: Google yazı tipini kaldırma

Tipografi daha güzel okuma deneyimi sunmaya yardımcı olur. Bir ziyaretçiye bir blogu daha çekici hale getirir. Bu yüzden her tema geliştiricisi temalara yazı tiplerini ekliyor.

Bu yazı tipleri CSS'nizde 10 ila 50KB ekstra ağırlık ekler ve ayrıca blogunuzda 3 ila 6 HTTP isteği ekler.

Ziyaretçi, bilgi dolu temiz ve hızlı yüklenen blog istiyor; Blogunuzda Georgia, Thoma veya Verdana yazı tiplerini kullanabilirsiniz.

Google yazı tiplerini temalarınızdan kaldırmak için Google Yazı Tipleri Referanslarını Kaldırma eklentisi'ni kullanabilirsiniz .

19.Adım: PHP'yi statik HTML ile değiştirin

WordPress sitesini hızlandırmak isteyenlerin nedense sıklıkla takıldığı konulardan biridir, PHP yi statik HTML ile değiştirmek.

Esasen bunun nedeni de Google paga speed dir. Aslında Google'ın bu aracı sayfa hızını ölmeye yaramaz. En basit kanıtı sayfada görsel kullanın diye bir uyarı vermesidir. Hız ile görsel eklemenin ne alakası olabilir ki.

Google bu hizmeti ile daha iyi kullanıcı deneyimi sunmaya yönelik bir test gerçekleştirir.

Her ne ise konumuza dönelim.

WordPress PHP dilinde yazdı; Sitenizi verimli hale getirir ve aynı bilgileri birden çok kez girmekten kurtulmuş olursunuz. Ancak, PHP kullanarak kaynakları aramak sunucu yükünü artırır. Mümkünse PHP içeriğini temanızda HTML ile değiştirmelisiniz. Blog hızınızı artırır.

Örneğin bir çok temada aşağıdaki işlevler her sayfa için tek tek yürütülür.

<title><?php bloginfo('name'); ?> - <?php bloginfo('description');?></title>
<link rel="shorcut icon" type="image/x-ico" href="<?php bloginfo('template_url'); ?>/favicon.jpg" />
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="screen" href="<?php bloginfo('stylesheet_url'); ?>"/>
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="print" href="<?php bloginfo('template_url'); ?>/print.css" />
<link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="RSS" href="<?php bloginfo('rss_url'); ?>" />

PHP işlevlerini basit HTML ile değiştirdiğinizde, şuna benzer:

<title>Blog adı - Kısa blog sloganı</title>
<link rel="shorcut icon" type="image/x-ico" href="https://blogadı.com/wp-content/uploads/2116/04/favicon.jpg" />
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="screen" href="https://blogadı.com/wp-content/themes/blogadı/style.css"/>
<link rel="stylesheet" type="text/css" media="print" href="https://blogadı.com/wp-content/themes/blogadı/print.css" />
<link rel="alternate" type="application/rss+xml" title="RSS" href="https://blogadı.com/feed/rss/" />

Bu basit değişiklik sitenizin her sayfası için aynı sorgunun defalarca tekrarlanmasının önüne geçer ve site hızınızı arttırır.

20.Adım: Resimlerin hotlink'ini devre dışı bırakın

Birisi blog resminizi hotlink yaptığında (sitenizden kopyalayıp yapıştırdığında), web sitenizi daha yavaş hale getirir. Web sitenizden çalınan bant genişliğini önlemek için, bu kodu .htaccess dosyanıza ekleyin.

## Hotlink engelleme ##
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?site adı.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?google.com [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http(s)?://(www\.)?feeds2.feedburner.com/blogadı [NC]
RewriteRule \.(jpg|jpeg|png|gif)$ – [NC,F,L]

İzin vermek isteyeceğiniz siteleri site adı yazan satırı çoğaltarak ekleyebilirsiniz.

21.Adım: Videolarınızı doğrudan yüklemeyin

Eğer bir video blog yazarsanız, o zaman bu sizin için.

Videoların sunulması için çok sayıda bant genişliği gerekir ve farklı cihazlar için video için farklı bir boyuta ihtiyacınız vardır ve bu da size çok fazla bant genişliği ve depolama alanı sağlar.

Videolarınızı barındırmak için Youtube veya Vimeo kullanın .

Ziyaretçi cihaz boyutuna göre videolar sunarlar ve ayrıca düşük ve yüksek çözünürlükte sunarlar.

WordPress sitenizi hızlandırmak için videoları doğrudan yüklememek önemli bir adımdır. Sayfa yüklenme süresi üzerinde ciddi etkiye sahiptir.

WordPress site hızlandırma sonuç:

Site hızı artık arama motoru konumlandırma algoritmasında kritik bir faktördür. Bir web sitesinin yavaş temposu nedeniyle potansiyel ziyaretçinizi kaybedebilirsiniz. İnternet kullanıcıları üç saniye içinde yüklenmedikçe siteyi kapatırlar.

Bu yazı için tüm optimizasyon çalışmalarımı sıfırlayıp kralwp nin hızını test etmiştim.İlk sonucu burada, sayfanın başında görebilirsiniz.

İşte buradaki uygulamalar sonucunda çıkan sonuç:

WordPress site hızlandırma sonuç

WordPress sitelerini hızlandırmak ve WordPress web sitelerinin yükleme sürelerini iyileştirmek için başka hangi yolları önerirsiniz ?

Bu blog yayını, WordPress Sitelerini Hızlandırmak için yeni yollar bulduğumda hemen güncellenecektir.

Bu yazı WordPress sitenizi hızlandırmanız konusunda size kesinlikle yardımcı olacaktır. Tüm önerileri tek tek ve hepsini bir arada test edip sizlere öyle önerdiğimi bilmenizi isterim.

Ayrıca buadaki tüm önerileri yapmanız da gerekmez. Örneğin ben pingleri kapatmıyorum, görüntüleri sıkıştırmak için bir araç yada eklenti kullanmıyorum. Yine Google yazı tiplerini kullanıyorum. Ama sitemin yeterince hızlı yüklenmediğini düşünürsem her bir şeyi değerlendirebilirim.

Ayrıca bu testi yaparken Cloudflare kullanmadığımı belirtmek isterim. Başka bir sitede bir ay gibi bir süre test ettim ancak bu test için kullanmadım. Tüm uygulamaları yerine getirmek yaklaşık olarak 20-30 dakikamı aldı. 

Umarım faydalı olur. İyi bloglamalar.

Görüş ekleyin 0 yorum