WordPress Blogunuzdaki Hemen Çıkma Oranlarını Azaltma Yolları

Hemen çıkma oranlarını azaltma

Yüksek hemen çıkma oranı her profesyonel blog için bir baş ağrısıdır. SEO'nun en kötü sinyali.

Bu makalede,  WordPress blogunuzdaki hemen çıkma oranını azaltmanın12 etkili yolunu göstereceğim .

Başlamadan önce hemen çıkma oranını bilmeniz gerekir Hemen çıkma oranı sitenize gelen ziyaretçilerin yüzdesini ve aynı sitedeki diğer sayfaları görüntülemeye devam etmek yerine "hemen çıkma" (yani siteden ayrılma) oranını temsil eder.

Dolayısıyla, herhangi bir ziyaretçi siteden hızlı bir şekilde ayrılırsa, Google'a içerik hakkında olumsuz bir sinyal verecektir.

Çok sayıda ziyaretçi hızlı bir şekilde sayfalarınızı terk ederse durum ciddi olur ve Google sitenizin sırasını yavaş yavaş düşürmeye başlayacaktır.

Hızlıca hemen çıkma oranlarını azaltma adımlarına geçelim. Önce küçük bir bilgilendirme yaparak geçiş yapalım.

Hemen çıkma oranının önemi

Öncelikle banner reklamlarından para kazandıran bir site çalıştırıyorsanız, sayfa görünümünün sayısı sizin için çok önemlidir. Ancak  sadık bir kitle oluşturmak için bir site çalıştırıyorsanız hemen çıkma oranı önemlidir . Bu nedenle hemen çıkma oranlarını azaltma konusunda hemen adım atmalısınız.

Hemen çıkma oranını kontrol etmek için Google Analytics'i kullanıyoruz WordPress gösterge tablonuzdaki tüm verileri izlemek için herhangi bir Google Analytics eklentisini yükleyebilirsiniz .

Düşük hemen çıkma oranı, WordPress blogunuz için büyük önem taşır.

  • Arama motorlarına pozitif sinyal gösterir.
  • Herhangi bir arama motorunda daha iyi sıralamanıza yardımcı olun.
  • Hedef kitle oluşturmak için faydalıdır.
  • Blogunuzun markalaşması için çok yararlı.

WordPress blogunuzda hemen çıkma oranlarını azaltma yolları

WordPress sitenizde hemen çıkma oranını azaltmak için gerçekten işe yarayan etkili 12 yöntemden bahsedeceğim.

Bir site çalıştırırken hiç bir şey yapmadan oturduğunuz yerden işlerin yoluna girmesini beklemeyin sakın. O nedenle bu yazıda tek bir tıkla her şeyi yola koyacak sihirli bir öneri beklemeyin.

Her şey sizin elinize, ya yapar başarılı olursunuz, yada yapmaz günü birlik faydasız hit peşinde koşarsınız.

1- Yüksek hızlı duyarlı bir tema kullanın

WordPress blog temanızın kalitesi daha iyi olmalıdır. Blog'unuz için yüksek hızlı duyarlı bir tema seçin.

Akıllı telefonları kullanarak siteleri ziyaret eden kullanıcı sayısı günden güne hızla artıyor. Temanız mobil cihazlar için iyi bir deneyim sunmuyorsa, karşılığında alacağınız şey yüksek hemen çıkma oranları olacaktır.

Yani blogunuzu tasarlarken, akıllıca bir karar alın. Özellikle görsel editörler, sliderler vs gibi gereksiz şeyleri kullanmaktan uzak durun.

Tasarım basit olmalı ve mümkün olduğunca az renk kullanmalıdır. StudioPress ,  Thrive, ThemeForest ,  GeneratePress  veya  mythemeshop'tan en kaliteli WordPress premium temalarını kullanın .

Ben sitelerim için genellikle StudioPress Genesis çerçevesini kullanıyorum  Genesis çerçeve  SEO optimize edilmiş ve oldukça hızlı. 

Bu sitede ise Thrive teması kullanıyorum. Yalnız bu temanın kötü tarafı tek siteye lisanslı olması. Farklı bir projeniz olduğunda kullanamazsınız. MyThemeshop temalarıda tek site lisanslıdır. Bunları göz önünde bulundurmalısınız.

Düşük bir bütçeniz varsa, Hueman ,  GeneratePress  ve  Schema Lite  temasının ücretsiz sürümünü deneyin.

Düşük bir bütçeye sahipseniz fakat yinede Premium bir tema kullanmak istiyorsanız, bu sayfadaki temalardan birini çok az bir fiyatla satın alabilirsiniz.

Daha iyi tasarlanmış tema her zaman yeni ziyaretçiler çekiyor ve profesyonelliğinizi de gösteriyor. Bu nedenle blogunuza daha fazla zaman geçirmek isterler. WordPress blogunuzun hemen çıkma oranını düşürmenize yardımcı olacaktır.

2- WordPress blogunuzu hızlandırın

Hız her zaman herhangi bir blogda önemlidir. Sadece korkunç yükleme hızına sahip bir site hayal edin. tekrar ziyaret edecek misin?.

Kimse daha yavaş siteleri sevmez . Bu yüzden WordPress blogunuz daha iyi bir yükleme hızına sahip olmalıdır. Aksi takdirde, ziyaretçiler sadece ayrılacak ve bir daha asla ziyaret etmeyecek. Bu nedenle ziyaretçileriniz arasında bir güven inşa edemezsiniz.

Yavaş yüklenen bir site hemen çıkma oranlarını azaltma konusunda size yardımcı olmayacaktır.

WordPress blogunuzun yeterince hızlı olmasını sağlamak zorundasınız. Sitenizi hız için optimize etmeden diğer şeylere boşuna zaman harcamayın.

Daha önceden mail adresime gelen bir soru nedeniyle küçük bir detay eklemek istiyorum:

"Sitenizi hızlandırmak için sadece bir cache eklentisi kullanın. Birden fazla önbellek eklentisi kullanmak fayda yerine zarar getirir."

Hangi cache eklentisini kullanacağınız konusunda tereddütte kalıyorsanız, bu konudaki yazımız size yardımcı olabilir.

3- Dikkat çekici başlıklar kullanın

Blog yayınlarınızın ve alt başlıklarınızın tüm başlıkları dikkat çekici olmalıdır Böylece ziyaretçiler blogunuzda harika bir zaman geçirecek. 

Daha paylaşılabilir göz alıcı kaliteli başlıklar oluşturmak için zaman harcayın.

Sadece bir gazete veya dergi okuduğunuzu hayal edin. En başta baktığınız yada dikkatinizi çeken şey nedir?

Cevap manşettir.

Neden öyle?

Çünkü, diğer vücut metinlerinden daha büyüktürler. Bu yüzden kolayca fark edilirler.Ama tek sebep bu değildir. Dikkat çekici kelimeler kullanılmıştır.

Duygusal ve güçlü kelimelerle karıştırılmış kaliteli başlıklar kullanıyorsanız, ziyaretçileriniz blogunuza daha fazla zaman harcayacaklardır. Duygusal manşetlernormal olandan daha fazla pay alırlar .

Daha göz alıcı başlıklar, blog'unuzda daha fazla bekleme süresi geliştirir. Bu nedenle, WordPress blogunuzdaki hemen çıkma oranını kolayca azaltabilirsiniz.

4- Daha kaliteli görüntüler kullanın

Görüntüler, herhangi bir blogda hemen çıkma oranını azaltmak için harika bir rol oynar. Temiz ve daha kaliteli görüntüler tüm zamanlarda insanlar tarafından beğenilir.

Blog yayınınız için herhangi bir resim kullanırken, daha iyi bir kaliteye sahip olduğundan ve blog yayınınızın gerçek anlamını kolayca ortaya koyabildiğinden emin olun. 

Daha az renk kullanarak bir afişi çok dikkatli bir şekilde tasarlamalısınız. Ziyaretçilerin ilgisini çekmek için retina dostu görüntüler kullanmaya çalışın.

Blog görüntülerini, herhangi bir ziyaretçinin blog yazısının içindeki net mesajı görselleştirmesi için tasarlayın. Böyle bir durumda, ziyaretçileriniz blogunuzun herhangi bir yerinde yayınınızın öne çıkan resimlerini gördüklerinde, yalnızca afişin temiz tasarımının bu özel yayınını tıklar ve ziyaret ederler.

Düşük kaliteli görüntüler, daha az profesyonelliğinizi gösterir, dolayısıyla ziyaretçilerinizin kalbine dokunamazsınız. Ziyaretçileriniz hızla ayrılacak ve artan hemen çıkma oranını yine başınıza bela olacaktır.

Kaliteli blog içeriğiniz varsa, ancak düşük kaliteli resimleriniz varsa, yine de ziyaretçilerinizi  kaybedersiniz. Hemen çıkma oranlarını azaltma konusunda görsellerin kalitesi gerçekten belirleyici olabilir.

5- Pop-Up kullanmayın

Hemen çıkma oranını azaltmak için rahatsız edici popup kullanımını bırakmalısınız. 

Mail aboneleri kazanmak veya bir promosyonu duyurmak gibi değerli şeyler için bile olsa, sürekli sağdan soldan fırlayan popupları kullanmayın.

Belirli bir zaman sonra açılan veya bir tıklama karşılığında açılan popupları kullanmalı veya hiç kullanmamalısnız.

Rahatsız edici açılır pencereleri kullanmaktan kaçınmak, sitenizin hemen çıkma oranlarını düşürebilir.

6- Çok reklam kullanmayın

Blogunuz reklam göstermekten kazanıyorsa, doğru yolu kullanmanız gerekir. Çok fazla reklam kullanmayın. Ziyaretçilerin kafası karışacaktır. Çok fazla görüntülü reklam, yükleme hızınızı ve profesyonelliğinizi de mahvedecek.

WordPress blogunuzdaki hemen çıkma oranını kolayca artıracaktır.

Bu yüzden, reklamları rahatsız etmeyecek biçimde kullanın. Çok fazla reklam kullanmak değil, doğru biçimde kullanmak tıklanma oranlarınız arttıracaktır.

Bu konu benim sınırsız denemeler yaptığım bir konu. Aslında canlı bir sitede bu türden fazlaca denemeler yapmak pek akıllıca değil. Ama bu riske her zaman giriyorum.

Şunu çok  net söyleyebilirim:

Daha az reklam eklediğimde, çok daha yüksek tıklanma oranlarına erişiyorum. Örneğin bu sitenin her yerine reklam ekleyebilirim. Ama ben bilinçli olarak kenar çubuğu bile kullanmıyorum. Amacım reklama boğmak değil kimseyi, önceliğim dikkat dağıtmamak.

Böyle yaptığımda reklam gelirim çok daha fazla artış gösteriyor.

Sonuç olarak, ziyaretçileriniz rahatsız olmayacak biçimde reklamları yerleştirin ve sayılarını sınırlı tutun.

7- Kaliteli içerikler oluşturun

İçerik her zaman bir kraldır. Ama eğer kalitesi varsa. 

Blog yayınınızı basit bir şekilde yazın, böylece herhangi bir kişi doğru bir şekilde anlayabilir. Edebiyat uzmanı olmanıza gerek yok.

Asla bir robot gibi yazmayın. İnsanlarla sohbet eder gibi yazın. 

Yazılarınızı birer kelime duvarı haline getirmeyin. Bazen çok dikkatimi çeken konularda çok uzun makaleler buluyorum. Ama ne yalan söyleyeyim okumadan bırakıyorum. Çünkü yazıyı takip etmek yoruyor beni.

Kısa paragraflar, biçimlendirmeler, alt başlıklar gibi içeriği daha kolay taranabilir hale getirecek her şeyi kullanmalısınız.

Bunları yaparsanız, rastgele bir ziyaretçi bile WordPress blogunuzun hemen çıkma oranını en aza indirecek ve sitenizde kaliteli bir zaman harcayacaktır.

Blogunuzdan hemen çıkma oranlarını azaltma adımları içinde, kaliteli içerik oluşturma konusunu özellikle aşırı dikkate almanızı öneririm.

8- Dahili bağlantılar (İnterlink) kullanın

WordPress blog yazılarınızı birbirine bağlayın. Blog gönderilerinizi birbirine bağlayarak blogunuzun sayfa görünümü artar. Daha fazla içeriğe sahip bir blog için daha yararlı olacaktır.

Bağlantılar, blogunuzun SEO'sunu optimize etmeye de yardımcı olur.

9- Bağlantıları yeni sekmede açın

Bu önemli bir adımdır. Ziyaretçileriniz giden bağlantıyı tıklar ve beğendiğiniz başka bir blogu ziyaret ederse, blogunuza geri dönmeyebilir.

Bu tamamen blog gönderisinin kalitesine ve ziyaretçilerin türüne bağlıdır. Bu durumda, hemen çıkma oranınız daha yüksek olacaktır.

hemen çıkma oranı azaltma - Bağlantıyı yeni sekmede açma

Hemen çıkma oranını azaltmak için WordPress blogunuz, blog yayınınızdaki her bağlantıyı yeni bir sekmede açmanız gerekir.

Dolayısıyla, ziyaretçi giden bağlantıyı ziyaret ederse sayfanız açık kalacaktır. Bu sayede blogunuzun bekleme süresi artacak ve bloğun hemen çıma oranı azalacaktır.

10- Epik içerikler oluşturun

Epik içerikler, WordPress blogunuzda hemen çıkma oranını düşürmek için faydalıdır. 

Her blog yazısını bu sınıfa dahil etmeniz kolay değildir. Ancak sitenizdeki epik içeriklerin sayısını kesinlikle çoğaltmalısınız.

Destansı bir içeriğin çok sayıda alt başlığı, görselleri, dikkat çeken biçimlendirmeleri olacaktır ve konuya dair mümkün olan en derinlemesine sunulmuş bilgileri barındıracaktır.

İnsanlar böyle içerikleri sever ve gerçekten aradıkları şeyi anlatıyorsa sonuna kadar okurlar.

Sitelerimde en fazla zaman geçirilen içerikler her zaman en uzun içerikler oluyor. Bunu uzun süredir test ediyorum ve daha uzun ve derinlemesine yazılan yazıların insanlar tarafından daha uzun zaman geçirilen yazılar olduğundan artık kesin olarak eminim.

Bu tarz içeriklerinizin sayısı arttıkça sitenizin hemen çıkma oranları da azalacaktır.

11- Yazı sonrası ilgili yazıları gösterin

İçeriğinizi sonuna kadar okuyan birisi, belli ki aradığı şeyi bulmuştur. Yazının sonuna ilgili yazıların küçük bir listesini eklendiğinizde, beğenerek okuduğu bir yazıdan sonra, bir başkasını okuması için seçenek sunmuş olursunuz.

Bu basit gibi görünse de,  WordPress blogunuzdaki hemen çıkma oranını azaltmanın etkili yollarından biridir. 

12- Etkileşim sağlayan kenar çubuğu kullanın

Temel olarak kenar çubuğu çok gerekli değilse kullanmayın.

Şayet kullanmak istiyorsanız, kenar çubuğunun sitenize hizmet etmesini sağlayın. 

Kenar çubuğunda çok fazla bağlantı bulundurmayın. Onlarca içeriği kenar çubuğuna eklemek onların okunmasına yaramaz. Sadece rahatsız edici bir görüntüden ibarettir.

Ayrıca kenar çubuğunda sürekli aynı bağlantıları bulundurmayın. Belli aralıklarla farklı bağlantılar ekleyin ve sitenizi daha önce ziyaret etmiş olan kullanıcılarında yeni bağlantılar görmesini sağlayın.

Örneğin ana sayfanızda zaten son yazılarınız gösterilirken, kenar çubuğuna da son yazılar gibi saçma bir widget eklemeyin.

Sonuç:

Bu yazıda, WordPress blogunuzdaki hemen çıkma oranını düşürmek için 12 etkili yöntem den bahsettik.  

Tüm adımları uygun şekilde izlerseniz, daha iyi bir sonuç görürsünüz. 

Daha iyi hemen çıkma oranı, her zaman arama motorlarına olumlu bir sinyal verir ve sıralamaya yardımcı olur.

Blog içeriğinizi oluştururken, yukarıda belirtilen tüm adımları göz önünde bulundurun ve hemen çıkma oranını en aza indirin.

Yukarıda belirtilen herhangi bir adımı kullandınız mı? 

Blog'unuzdaki hemen çıkma oranını nasıl azaltıyorsunuz?

Yorum bölümünde paylaşarak katkıda bulunabilirsiniz. İçeriği sosyal medyada paylaşabilir, yada haber bültenimize abone olarak bizi takibe başlayabilirsiniz.

Görüş ekleyin 0 yorum