WordPress bloguna nasıl daha fazla trafik çekilir? – Blog trafiği nasıl artar?

WordPress blog trafiğini arttırma

Bazı araştırmaların ortaya koyduğu raporlara göre Dünyada 440 milyondan fazla blog sitesi var. Bu sayı oldukça fazla ve blog trafiğini arttırmak demek tüm bu sitelerle yarışa girmek demektir.

Bu kadar fazla site arasında rekabet etmek blogunuzun hak ettiği trafiği kazanmak hiç kolay değil.

WordPress kullanıcıları için blog trafiğini arttırma noktasında kesin olarak atmaları gereken bazı adımlar mevcuttur. Bunlar siyah şapka SEO diye de adlandırılan bir takım hilelerden arındırılmış, gerçekçi ve faydalı adımlardır.

Bir bloga trafik çekmek her zaman çok zor ve maliyetli değildir. Dünya da bir çok şaşırtıcı başarılara imza atmış blog siteleri son derece disiplinli biçimde tam teşekküllü bir rehberi takip etmektedir.

Burada önemli olan nokta takip ettiğiniz rehberi her zaman uygulamanızdır.

İşte sizin için uygulaması kolay ve sonuca gerçekten etkisi büyük basit bir trafik arttırma rehberi.

Blog hızını arttırın

Bu zamana kadar, muhtemelen herkes bilir ki, blogunuz / web siteniz üç saniye içinde yüklenmezse, blog terk etme oranı yüksek olacak ve bu da arama motorları tarafından tercih edilmeyecektir.

Blog hızınızın yeterli olduğundan emin olmalı ve trafik kazanmak için diğer adımlara daha sonra geçmelisiniz.

Blog trafiğini arttırmak - blog hızı

Düzenli bloglama

Düzenli bloglama trafik kazanmak için kesinlikle anahtardır.

Başarılı blogcular, izleyicilerin söz verdiği gibi düzenli aralıklarla görmeleri için bir şeyler hazırladıklarından emin olurlar. 

Blogunuza sadık bir okuyucu kitlesi oluşturmaya başladığınızda, her seferinde yeni içerikler getirerek disiplinli olmanız gerekir.

Tekdüzeliği koruyarak zor bir zamanınız varsa, WordPress ' Editoryal Takvimi eklentisi  sizin çözümünüz olabilir. Bu eklenti, bir sonraki blog yayınınızı planlamanıza yardımcı olur ve gerekiyorsa, gelecek hafta veya ay için planladığınız her şeye bir göz atabilirsiniz.

Yeni blog içeriğini düzenli olarak yayınlamak, takipçilerinizin yeni şeyler aramaya başladıktan sonra blog'unuza geri dönemelerini sağlar.

Zengin içerik üretin

blog trafiği ve içerik

İçeriğiniz okuyucuların zamanına ve çevrimiçi dikkatine değmezse, WordPress blogunuza trafik getirmenin diğer her türlü çabası başarısız olur.

İçeriğinizin size has ve dikkate değer olması gerekir.

Daha önceden diğer bloglar tarafından yazılan bir konuyu yazsanız bile, mutlaka bir adım öteye taşımanız gerekir.

Yeni bir bakış açısı, daha iyi okunabilirlik, daha mükemmel görseller, video ve infografiler gibi şeyleri kullanarak çok daha zengin hale getirmelisiniz.

İçerikleri birleştirin (İç bağlantılar)

Blogunuzu ziyaret eden kişiler, belirli bir sayfada bulunan bilgiye erişip, daha sonra derhal siteyi terk edebilirler.

Blogunuzdaki diğer sayfalara ve içeriğe işaret eden iç bağlantılar eklemek, ziyaretçileri bu bağlantıları izlemelerini ve blog'unuzu daha uzun bir süre taramaya teşvik edecek. 

Bu, blogunuzun sayfa görünümlerini de artırır, blogunuzun taranmasına ve dizine eklenmesine yardımcı olur - sayfa sıralamanızı iyileştirir.

Ayrıca, blogunuzun ana sayfasındaki 'Öne Çıkan Yayınlar'ı da ekleyebilirsiniz. Bu, zaten çok sayıda sayfa görüntülemesi ve yorumu olan mevcut bir yayının tanıtımını yapmanın harika bir yoludur. 

'İlgili Yayınlar', kitlenizin belirli bir konuyla ilgili içeriği okuduğu blog'unuzda dahili bağlantıyı teşvik etmenin başka bir harika yoludur.

WordPress '  Bağlamsal İlgili Mesajlar eklentisi, bunun için kullanabileceğiniz harika bir özelliktir: post yayına ve içeriğe dayalı olarak, geçerli gönderiyle ilişkili yayınları otomatik olarak görüntüler.

Kullanıcı deneyimini gelştirin

Bir blogun veya başka bir çevrimiçi kaynağın kullanıcı deneyiminin bir web sitesi / blog sahibinin en önemli önceliği olması gerektiğini kimse inkar edemez.

Kullanıcı deneyimini geliştirmek için atılabilecek adımlardan önemli bir kaçına bakalım:

Gezinme hiyerarşisi kullanımı

Ölü bağlantılar ve 404 sayfaları

Testler yapmak

Sorunsuz navigasyon

Mutlaka yeterli kategori kullanın

Duyarlı tasarım

Kitlenizle aktif olarak etkileşim kurun

Blogunuz için sadık bir okuyucu tabanı istiyorsanız ve aynı zamanda mevcut trafiği sürdürmek istiyorsanız, etkin blog kitlenizle düzenli olarak etkileşim kurduğunuzdan emin olun. 

Blog yayınlarınızdaki yorum bölümü, kitlenin en büyük kaynağıdır. Ne zaman fikirlerini ortaya koymak, bir geri bildirim sağlamak ya da sadece en son işinizi övmek için kullanıyorlar, her zaman bir cevap yazıyor olmalısınız.

Okuyucularınızdan biri size bir e-posta veya soru gönderdiğinde yanıtı ertelemeyin. 

Okuyucularınıza blogunuzu paylaşmalarını ve tavsiye etmelerini daha kolay hale getirerek, duyarlı ve ulaşılabilir olmanız durumunda blogunuza büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Konuk yazarlık

Bir blog veya web sitesine trafik çekmek için konuk bloglama başarı oranı ile ilgili birkaç tartışma vardır. Bazıları bunun değerli olduğunu düşünür, diğerleri işe yaramadığını.

Ancak, gerçek şu ki, konuk blog yazarlığı geri bağlantılar ve trafik kazanmak konusunda işe yarar. 

Bu geri bağlantılar blogunuzun SEO'sundan yararlanarak, daha fazla görünürlük ve trafik elde edilmesine ve ayrıca blogger çevreniz arasındaki itibarınızı artırabilmenize yardımcı olur.

Mümkün olan her durumda, kaliteli bloglarda konuk yazarlık yapmak ve siteniz için konuk yazarları kabul etmek konusunda bir kez daha düşünün.

Mutlaka E-posta listesi oluşturun

Bir email listesi oluşturmak, blogunuzu başlattığınız andan itibaren ilk olarak yapmanız gerekenlerden biridir.

Sürdürülebilir bir blog trafiği ve mevcut takipçileri müşterilere dönüştürmenin en mükemmel yolu mail aboneleri toplamaktır.

Özellikle ana sayfanıza mutlaka bir abonelik formu ekleyin. 

Bir çok önemli blog yazarını söylediği şudur: "Bir blogun değeri,sahip olduğu mail aboneleri kadardır.."

Blog gönderilerinizi tanıtın

Bütün her şeyi yerli yerine koyduktan sonra yapılması gereken şey, blog yayınlarını tanıtmaktır.

Blogunuz için oluşturacağınız tanıtım stratejisi hedef kitlenizin bulunduğu alanlara göre değişiklik gösterebilir. Fakat her durumda ve sürekli olarak tanıtım yapmanız gerekir.

Blog yazılarınızı tanıtmak için kullanmanız gereken bir kaç adım:

  • Yeni yazılarınızı sosyal medya kanallarınız aracılığı ile duyurun.
  • Kişisel olarak görüştüğünüz yada tanıştığınız ilgili kimselere özel olarak gönderin.
  • Özel blog gönderilerini duyurmak için estetik ve dikkat çekici açılış sayfaları oluşturun.
  • Eski blog gönderilerini güncelleyin ve yeniden yayımlayın.
  • Mail abonelerinizi yeni yazınızdan haberdar edin.
  • Ücretli tanıtımları (Reklamlar) deneyin.

SEO İle oyunu değiştirin

Bir bloga trafik çekmek esas olarak arama motorlarıyla iyi oynamakla ilgilidir ve bu sadece iyi düşünülmüş bir SEO stratejisi ile yapılabilir.

Doğru anahtar kelimeleri hedeflemeyi ve bunları içeriğinizinde doğal olarak kullanmayı unutmayın. 

Düşük rekabet gücü olan anahtar kelimeleri birleştirmek iyi bir strateji olabilir, ancak eğer blogunuzu spam olarak işaretletip ceza almak istemiyorsanız, anahtar kelime doldurmalarından uzak durun.

Sayfanızdaki her bir öğeyi / postayı optimize edin:

Meta etiketler, başlık, kategoriler, meta açıklaması, SEO başlığı, URL, resim alt metni, resim optimizasyonu vb.


Bilerek yada bilmeden anahtar kelime doldurması yapmaktan kesinlikle kaçının. Google tarafından ciddi biçimde cezalandırıla bilirsiniz.

WordPress SEO için bir SEO eklentisi kullanmak işinizi daha kolaylaştırabilir. All-in-one-seo yada Yoast SEO eklentilerinden birini kullanmakla işe başlayabilirsiniz. En popüler SEO eklentleri arasında başı çeken eklentiler bu iki eklentidir.

Blog trafiğini arttırmak için SEO konusunda sürekli ve istikrarlı bir biçimde çaba göstermelisiniz. 

SEO ile uğraşmak istemiyorsanız, o zaman ücretli trafik kaynaklarına yönlenmeli siniz.

Blogunuzun güvenilirliğini arttırın

Kitlenizle aranızda bir güven oluşturmak, uzun vadede sitenizin lehine işleyecektir.

Güvenli bir blog, kullanıcılar tarafından daha iyi güvenir ve fırsatlardan para kazanmaya açıktır. 

Bir SSL sertifikası yüklemek bile bu güveni inşa etmek için önemlidir.

WordPress AkismetAnti-Spam eklentisini spam'le savaşmak için kullanabilirsiniz, böylece kullanıcılar bu konulara girerken çöp ve saçma yorum yapmak zorunda kalmazlar .

Rozetler ve sertifikalar, blog'unuzun güven faktörünü çevrimiçi kitle arasında paylaşmanın harika bir yoludur. Onlar itibar güçlendiricilerdir ve çevrimiçi bakış açısından blogunuzun önemini destekler.

Ziyaretçi davranışlarını analiz edin

Sadece ziyaretçilerinizin blogunuzla nasıl etkileşimde bulunduğunu anladığınızda, blogunuz için çalışmayan veya trafiğinizi düşüren her şey için düzeltici adımlar atabileceksiniz.

Google Analytics , müşteri deneyimini, arama motoru optimizasyonunu ve pazarlama süreçlerini tam olarak anlamanıza yardımcı olur.

Öğrenmeye devam edin

Blogunuzu sürekli yeni içeriklerle beslemeniz gerekir ve bunu sağlamak için araştırmaya ve yeni şeyler öğrenmeye devam etmelisiniz.

İçerik akışı kesildiği anda blog trafiği de büyük hızla düşüş gösterecektir.

Bunun olmasını önlemek için, öğrenmeye devam edin ve harika içerik sunarak trafiği yönlendirmenin yeni yollarını aramaya devam edin. 

İçerik kraldır - her zaman!

Blog trafiğini arttırmak hakkında son söz

Bir blog okuyucu kitlesi oluşturmak ve (daha da önemlisi) sürdürmek zaman alır. Bazen de sinir bozucu olabilir.


Ancak bu şaşırtıcı tutku odaklı mesleği söndürmek için, bu bilmecenin doğru parçalarını aramak ve onları birbirine tam olarak uydurmak önemlidir.


WordPress blogunuzun trafiğini arttırmak için temel olarak atmanız gereken adımları bir araya getirmeye çalıştık.


Blog trafiğini arttırmak sabır ve çalışma gerektirir. Özellikle bu rehberde yer alan her şeyi bıkmadan usanmadan ve sürekli olarak kontrol ederek uygulamalısınız.


Uzun dönemde blog trafiğinin artışında ciddi faydaları olacağından emin olabilirsiniz.


Daha kısa sürelerde ve çok hızlı bir trafik artışı sağlamak istiyorsanız, o zaman ücretli trafik kaynaklarına yönlenmelisiniz.

Görüş ekleyin 0 yorum