Sayfa dışı SEO (Of Page SEO) Nedir? – (Hızlı öneriler)

sayfa dışı seo

Sayfa içi SEO konusu insanların takıntılı oldukları konulardan biri haline geldi. Evet sayfa içi SEO önemlidir, fakat en az onun kadar önemli olan sayfa dışı SEO da gözden kaçırılmamalı.

Sayfa dışı SEO, arama motoru sonuç sayfasındaki (SERP’ler) bir web sitesinin konumunu iyileştirmek için kullanılabilecek teknikleri ifade eder.

Sayfa içi SEO’nın aksine, Off-page SEO, web sitenizin sınırları dışında gerçekleştirebileceğiniz etkinlikleri ifade eder.

Arama motorlarını sıralama oluşturmak için kullandıkları pek çok faktör vardır. Bunlardan bazıları düşük öneme sahiptir, bazıları ise gerçekten önemlidir.

SEO uzmanlarının ezici bir çoğunluğu, sitenize kaliteli bağlantılar kazandırmanın önemine dikkat çekmektedir.Sayfa dışı SEO söz konusu olduğunda, şüphesiz en çok üzerinde durmamız gereken konu da kaliteli bağlantılar olmalıdır.

Sayfa dışı SEO ipuçları

  • Düşük kaliteli sitelerden bağlantı almayın: Bir çok gereksiz dizinden ve siteden bağlantı almaya çalışmak sadece zaman kaybıdır. Çok önemli ve büyük dizinlerin faydası olabilir, fakat sürdürülebilir bir başarı getirmez. Diğer sitelerde ve forumlarda bağlantılar paylaşmak da boş bir uğraştır. Bağlantı almak için sitelere ve forumlara yorum yapmakla zaman kaybetmeyin. Sadece katkıda bulunmak için yorumlar ekleyin.
  • Ücretli bağlantılardan uzak durun: Google her zaman ücretli bağlantılara karşıdır ve ücretli bağlantı sitelerini cezalandırır. Sizde bu sitelerden birinden bağlantı satın aldığınızda, o sitenin başına gelen sizin de başınıza gelir. Sıralamanızı önemli ölçüde yitirir, hatta bazen daha büyük cezalar alabilirsiniz.Falanca yaptı bir şey olmadı, filaca yaptı olmadı diye düşünüyorsanız, çok büyük şirketlerin dahi ücretli bağlantılar nedeniyle ağır bedeller ödediğini unutmayın.
  • Kaliteli bağlantılar için sosyal medyayı kullanın: Sosyal medyadan bağlantılar almak her ne kadar önemli olmasa da, bu kanalları kullanarak çok kaliteli sitelerden bağlantılar almanın yolunu açabilirsiniz.
  • Sitenize yapılan bağlantıların çapa metinler olmasını sağlamaya çalışın: Çapa metinler, doğrudan girilen URL lerden daha değerlidir. Mümkün olan her durumda sitenize yapılan bağlantıları çapa metinler olarak almaya çalışın. Bu çok kolay olmayabilir, fakat sizi özellikle sosyal medyadaki paylaşımlarınızda çapa metinleri kullanmaya çalışın.
  • Referans yayımlayan siteleri değerlendirin: Her hangi bir sitenin sağladığı ürün yada hizmeti kullanıyorsanız, o sitede referanslar yayımlayıp yayımlamadıklarını kontrol edin. Şayet yayımlanıyorsa, bir referans yazın ve bağlantınızla birlikte yayımlanmasını isteyin. Etkisi sandığınızdan daha büyük olacaktır.
  • Mağazanız veya konuma dayalı bir işletmeniz varsa, yerel SEO’nun gücünden yararlanın: Google Rehber’de ve benzeri diğer hizmetlerde tam profil bilgilerini doldurduğunuz dan emin olun. İnsanlar tarafından işinizle ilgili olarak yazılan incelemelere dikkat edin. Negatif değerlendirmeleriniz varsa, sadık müşterilerinizden bazılarının kendi yorumlarını yazmalarını isteyin.Yapay değerlendirmeler yazmayın ve kimseyi eleştirmeyin. Etik dışı ve ahlaka aykırı davranışlarınız nedeniyle cezalandırılmak istemezsiniz sanırım.
  • Rekabetçi bir analiz yapın: Sayfa dışı SEO konusunda kesinlikle yapmanız gereken bir diğer şey de analizler dir .Kendi sitenizi ve rakiplerini çok iyi analiz etmeli ve rekabet içinde nasıl daha güçlü olabileceğinizi bulmalısınız.
  • Sitenizin büyük arama motorları tarafından dizine eklendiğinden emin olun: Önemli arama motorları tarafından dizine eklenmeyen bir site, sayfa dışı SEO konusunda hiç bir adım atmamış demektir. Çünkü böyle bir durumda yapacağınız hiç bir çalışma netice getirmez. Dizine eklenme konusunda sorunlar yaşıyorsanız, sitenizi teknik anlamda gözden geçirmelisiniz.

Sayfa dışı SEO yada off page SEO, sitenizin dışında yürüttüğünüz bir çalışmadır ve aslına bakarsanız sıkı çalışmayı gerektiren bir dizi basit eylemden ibarettir.

İyi bir sayfa dışı SEO için öncelikle kaliteli içeriklerin olması, pazarlanabilir bir siteye sahip olunması gerekir.

Görüş ekleyin 0 yorum