Google AMP Kullanmanın Artıları Eksileri

Google AMP

Google hızlandırılmış mobil sayfalar yada Google AMP kullanımı konusunda bir çok kişi kafa karışıklığı yaşamakta. Google AMP kullanımının artıları ve eksilerini bilmek, bu konuda daha kolay karar vermenize yarayabilir.

Şimdi de AMP kullanımın neler kazandırıp, neler kaybettireceğine bakalım.

Google AMP kullanmanın artıları

1# Geliştirilmiş kullanıcı deneyimi

Daha fazla trafik çekmek için bir çok Web sitesi AMP ye yönleniyor.

Siteniz adına geliştirmeniz gereken en önemli şey kullanıcı deneyimidir. Siteniz çok yavaş yükleniyorsa kimse bunu beklemek istemez ve hemen terk eder. Buda beraberinde trafik kaybettirir.

Google AMP kullanırsanız site yüklenme hızınız mobil kullanıcılar için kat ve kat artacaktır ve insanların sayfanın yüklenmesini beklemelerine gerek kalmayacaktır.

2# Yalnızca ana içerik

Google AMP kullanan sayfalarda temel içerik dışındaki diğer şeyler ortadan kalkar. Bu da okuyucunun dikkatinin dağılmasını engeller.

Daha fazla sayfa gösterimi ve sitede kalma süresinin artmasına yarar.

Bu nedenle AMP sayfaların mümkün olduğunca iyi optimize edilmesi önemlidir.

3# Google arama sıralaması

Google tarafından geliştirilen ve teşvik edilen bu proje, arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama şansınızın olmasını sağlaya bilir.

Bu Google tarafından doğrulanmış bir bilgi olmasa da, bir çok SEO uzmanı AMP kullanımının sıralamada etkili olduğuna inanmakta.

4# Kaynakların korunması

AMP kullandığınızda sunucu kaynaklarınızı daha verimli kullanırsınız. Sunucunuz üzerindeki yük önemli miktarda azalır ve siteniz Google sunucuları tarafından sunulur.

Özellikle çok büyük trafiğe sahip siteler için bu büyük fark oluşturur.

5# Mobil dostu görünüm

Google AMP ile mobil kullanıcılar için görünüm konusunda endişe etmenize gerek kalmaz. Çünkü her şey mobil ekranlar için tam olarak olması gerektiği gibi görünecektir.

Google AMP kullanmanın eksileri

1# İçerik sürümünü kaldırma

AMP sayfalar sitenizin orijinal sürümü ile aynıdır. Bu nedenle aynı anahtar kelimeler için birden fazla listelenme şansınız olmaz. Yani bu size bir SEO avantajı sağlamaz.

Bununla birlikte yinelenen içerik cezası da almazsınız. Çünkü AMP sayfalar için Rel=canonical etiketi kullanılır.

2# Reklam geliri kaybı

Google AMP kullanımı ziyaretçileriniz için belli oranda memnuniyet sağlasa da, gelirlerinizin biraz düşmesine neden olacaktır.

AMP sayfalarda reklamlarınızın görünürlüğü konusunda sıkıntılar yaşarsınız. Bu da gelirlerinizin azalması anlamına gelir. Bazı kullanıcılar AMP kullanımının gelirleri üzerinde %80 e varan kayıplara neden olduğunu bildirmektedir.

3# Markalaşmada gerileme

Sitenizin markalaşması konusunda AMP kullanımı sizi kısıtlayacaktır.

Normal sürümünüzden farklı olacak olan AMP sürümünüzde bir çok marka bilinci oluşturmaya yönelik elemanlar kaybolacaktır. Belli oranda trafiğiniz artacaktır ancak marka bilinci oluşturma konusunda dezavantajlı olacaksınız.

4# Tasarım farklılığı

Google AMP kullanılan sayfaların mobil ve masa üstü sürümlerinin görünümleri ciddi biçimde farklı olacaktır. Mevcut haliyle AMP tasarımlarının çok da başarılı olduklarını söylemek zor.

Kullanıcılara daha iyi deneyim sunmak için seçtiğiniz tasarımınız, AMP kullanımı ile birlikte mobil kullanıcılar için tarih olacaktır.

5# Analiz sorunları

Web sitenizin mobil sürümü varsayılan versiyonu ile aynı olmayacağı için, mobil verilerde elde edemezsiniz.

Sitenizin analizlerini izlemek ve bu doğrultuda içeriklerinize yön vermek çok önemlidir. Fakat mobil kullanıcıların verilerine ulaşamamak sizi bu konuda oldukça geriye atacaktır.

6# Siteyi tamamen kaybetme riski

Uzun süre Google AMP kullanıp, daha sonra kaldırmanız durumunda sizi ciddi sorunlar bekliyor  dememektir.

AMP yi kaldırdıktan sonra mobil kullanıcılar içeriklerinize ulaşmak istediklerinde 404 hataları almaya başlayacaktır.

Bu konuda ciddi problemler yaşayan ve çözümü için öneli uğraşlar ve paralar harcayan pek çok site sahibi olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Google AMP kullanmalı mıyım?

Bir çok kişi AMP nin henüz tam olarak olgunlaşmadığını ve bu nedenle kullanmak için biraz daha beklemek gerektiğini düşünmekte.

AMP kullanmak isteyenler için kısa yollar mevcuttur, yani kod bilginiz olması gerekmez. Fakat ortaya çıkan şey tam olarak istediğiniz şey olmaya bilir.

Bununla birlikte AMP konusunda profesyonel bir destek alabilirsiniz ki, bu da cebinizden önemli miktarlarda para çıkması anlamına gelir.

1.000.000’a yakın mail aboneleri bulunan ve milyonlarca trafik çeken önemli sitelerin henüz AMP kullanmadıklarını gözlemledim. Ayrıca sitenizi bir pazarlama aracı olarak kullanmanız konusunda AMP sizi zorlayacaktır.

Özetle Google AMP kullanmak konusunda son kararı verecek yine kendiniz siniz. Size neler kazandırıp, hangi konularda sizi kısıtladığını görerek bu kararı verebilirsiniz.

Görüş ekleyin 0 yorum