Blog yazarak nasıl para kazanılır?

Blogdan para kazanma

Özellikle son yıllarda Blog yazarlığı oldukça fazla popülerite kazandı. Özellikle gençlerin, hatta çocuk yaşta sayılabilecek kişilerin bile blog yazarlığına soyunduğunu görebiliriz.

Blog yazmak iyi bir uğraş belki, ama bu işi hakkıyla yapmak pek kolay değildir.

Blog yazmaya başlayan pek çok kişinin ana hedefi blog yazarak para kazanmak. Ama şu bir gerçek ki, İnternet’ten para kazanmanın en kolay yolu blog yazmak değildir.

Her ne kadar para kazanmanın en kolay yolu blog yazmak değilse de, blog yazarak para kazanmak için yapılacak pek çok şey vardır.

Bir blogdan para kazanmanın onlarca yolunu sayabiliriz..

Ne yazık ki blogdan para kazanmak için kullanılan yöntemlerin bir kısmı yasa dışı, bir kısmı oldukça fazla teknik bilgi gerektiren, bir kısmı ise ciddi biçimde para yatırmayı gerektiren yöntemler olabilmekte.

Bu yazıda sadece en kullanışlı yöntemlerden bahsedeceğiz.

Tek ihtiyacınız olan şey söyleyecek sözünüzün ve yeterince sabrınızın olmasıdır.

Doğru başlangıç..

Blog yazarak para kazanmak

Bir blog başlatmak demek, mayın tarlasından geçmek gibidir. 

Göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var ve daha da önemlisi çok fazla bilgi dolaşmakta ortalarda. Bu çoğu zaman bunaltıcı olabilir. Özellikle de doğru başlangıç yapmak konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz işiniz daha da zordur.

İşte tam bu noktada farkındalık çok önemlidir. Blogundan para kazanmak isteyen birisi için mutlak suretle özveri ve para kazandıran geri dönüşleri görmek için başlangıçta doğru tutuma sahip olmak gerekir.

Blogunuzun para kazanma sürecini hızlandırmak için atabileceğiniz önemli adımlar vardır. 

Harika bir başlangıç yapmak ve para kazanma sürecini hızlandırmak için dikkate almanız gereken en önemli noktaları 7 madde altında topladık. Şimdi bu noktaları biraz irdeleyelim.

  • 1- Ne hakkında yazacağınıza karar verin

Bu, blog’unuzu başlatmanın en kolay kısmı veya en zor kısmı olabilir. İlgi alanlarınızın ve tutkunuzun ne olduğunu zaten biliyorsanız, bu sizin konu seçiminde zorlanmayacağınız anlamına gelebilir.

Yeni blogcuların bu kadar kalabalık bir blog yapısında yaptıkları en büyük hata, ilginç bir şey yapmaya veya okuyuculara farklı şeyler sunmaya çalışmaksızın bir blog başlatmaktır.

Amacınız blogunuzdan para kazanmak ise, blog için seçtiğiniz üst başlığın kazancınız üzerinde çok önemli bir etkiye sahip olduğunu bilmelisiniz.

Kimsenin ilgi duymadığı yada para kazanma olanaklarının sınırlı olduğu bir blog konusu seçerek işin en başından boşa kürek çekmeye başlamış olabilirsiniz.

  • 2- Blogunuzu kurun

Blog konusunu belirledikten sonra sizi harekete geçirecek asıl eyleme, blogunuzu kurmaya geçmelisiniz.

Ücretli yada tamamen ücretsiz platformları kullanarak blogunuzu kurabilir, yada bu konuda yardım alabilirsiniz. Fakat blog kurmak için WordPress altyapısını kullanmanızı öneririm. Ayrıca kendi hosting planınıza sahip olanız da sizin için hem özgürlük, hemde gelişiminiz için önemli bir avantaj sağlayacaktır.

  • 3- Blogunuzun görünümünü tasarlayın

Bu bölüm işin en eğlenceli bölümü olabilir. Ama aynı zamanda en önemli bölümlerinden olduğunu unutmayın.

Blogunuzun görünüşü, okurlarınızda çok büyük etki oluşturabilir. İyi görünen, okunması kolay ve okuyucuların geri dönmek istediği bir platform oluşturmak istersiniz sanırım.

WordPress on binlerce tema arasından seçim yapmanıza olanak sağlayan harika bir platformdur. Evet tüm temalar mükemmel değildir, fakat burada en iyisini seçmek konusunda özgürlük sizin elinizdedir.

Hem kişiliğinize hem de blogunuzun konusuna (ve dolayısıyla okuyucularınıza) uygun bir tasarıma karar vermek için zaman ayırın.

Buradaki ana ipuçlarımız, büyük resimler ve okunması kolay fontlar için alanla birlikte net ve basit bir şeyden yana tercih kullanmaktır. ( bonus ipucu: Comic sans ve Courier benzeri fontları kullanan temalar seçmek ciddi bir hatadır!).

  • 4- Değerli içerikler yazmaya başlayın
değerli içerik yazmak

Artık blogunuzun akıllı görünmesini sağlayın, okunması kolay, ilginç, değerli ve okuyucuların daha fazla susamasını sağlayacak bazı kelimeleri bir araya getirme zorluğu. ..

Ayrıca, yazım hataları veya dil bilgisi hataları olmadan da iyi yazılmış olması gerekir. 

Çok kolay değil mi?.

Başlamadan önce hakkında yazmak istediğiniz konuları iyice düşünmelisiniz. “Bu benim blogum ve en sevdiğim şeyleri anlatacağım…” türünden bir yaklaşım sergilemeyin. Emin olun bu tür bloglamanın çoktan modası geçti. Artık kişisel blog yazanlar bile bu yaklaşımı bıraktı.

Ne yazık ki blogunuzu ziyaret eden okuyucular sizin kim olduğunuzla ilgilenmiyor. Onlara daha fazla ve faydalanabilecekleri bilgiler sunmalısınız. Şekeri sevmiyorsunuz diye sürekli tuzlu kurabiye tarifi vererek bir yere varmanız mümkün değildir.

Blogunuz kendinizi anlatmak için değil, okuyucuya fayda sağlamak için var.

  • 5- Blogla ilgili sosyal medya hesaplarını oluşturun

Bugünlerde herhangi bir işte olduğu gibi, sosyal medya hesaplarınız yoksa farkedilmek biraz uzun zaman alıyor yada bir miktar paraya kıymanız gerekiyor.

Sosyal medya kullanımı konusunda ahkam kesemem, zira kullanmayı sevmiyorum ve üzerinde durmuyorum. Fakat benim yaptığım doğru bir uygulama değil. Siz tersini yapın.

Blogunuz için Facebook, Twitter, Instagram, Snapchat ve hatta LinkedIn’de sayfalar / hesaplar oluşturmanızı ve bu hesapları blogunuza benzer bir renk düzeni / tema olarak tasarlamanızı öneririm. Tutarlı ve anlaşılması kolay olması önemlidir.

Kendinizi iyi bir başlangıç ​​yapmak için tanıdığınız herkesi ekleyerek başlayın – yeni okuyucular zamanla gelecektir!

  • 6 - Blogcu topluluğu ile kaynaşın 

Bir sonraki adım, kendinizle benzer konularda blog yazan kişilerle tanışmayı hedeflemek olmalıdır.

 Doğrudan bir rakip olarak sahneye çıkacağınız açık açık bir gerçek olmasına rağmen, blogcu topluluğunun ne kadar destekleyici olabileceğini unutmayın. 

Pek çok blog yazarının kendi sitelerinde bir sürü ‘link’ sayfası bile vardır. Bu sitelerin birçoğu topluluğunuzdaki arkadaşlarına (kendi blogunuzdaki bir bağlantı karşılığında) bağlantı kurarlar. Böylesi bir link değişimini yapmamanızı öneririm. Zira eskide kalan ve artık fayda yerine zarar getiren bir uygulamadır.

Fakat alakalı içeriklerinize çapa metinler yada çıplak URL biçiminde bağlantılar almaya çalışabilirsiniz.

Sadece arama motorları optimizasyonu ile trafik çekmeye çalışarak sitenizden para kazanamazsınız. Bu nedenle trafik kazanmak konusunda etkili yöntemleri dikkatli ve disiplinli bir biçimde uygulamalısınız.

  • 7 - Okurlarınızı çekin 

Tamam, anlıyoruz, bu “Tamam, şimdi git ve bana saf altını topla” demesi kadar kolay;

Daha fazla okuyucunun ve takipçinin ilgisini çekmek için kendinize zaman vermeniz ve sıkı bir biçimde çalışmanız gerekir.

Yine de endişelenme – daha fazla okuyucuyu nasıl çekeceğinize dair ipuçlarını her zaman vermeye çalışacağım.

Blogcular nasıl para kazanır?

Şimdi asıl konuya geldik – blogcuların paralarını nasıl kazandıkları! 

Öncelikle, bir blogdan para kazanmanın zaman alacağını ve iyi bir şekilde takip etmenize dayanan bir şey olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

Bu nedenle, okuyucunuzu oluşturmak için çaba sarfetmeniz önemlidir ve bu, öncelikle değerli içerik sağlayarak yapılır. Sahip olduğunuz daha fazla takipçisi / okuyucu, reklamverenlere daha çekici geliyor – bu kadar basit!

Aynı zamanda, bir blogcu olarak para kazanmanın , farklı kaynaklardan yani birden fazla kaynaktan gelir elde etmeyi gerektirdiğini anlamaya değer .

Öncelikle çevrimiçi gördüğünüz bazı rakamlardan çok etkilenmeyebilirsiniz , ama bu bir blogdan para kazanmanın doğasıdır – ne kadar çok okur ve tıklama alırsanız, kazancınız o kadar fazla olacaktır !

1# Ortaklık bağlantıları

Kendi ürün yada hizmetiniz yoksa blogdan yüksek miktarda para kazanmak için kullanabileceğiniz en önemli kazanç yöntemlerinin başında gelir.

Ortaklık bağlantıları, bir okuyucuyu bir ürün yada hizmete yönlendirdiğinizde, okuyunun para harcaması durumunda bu alış verişten komisyon almanıza olanak tanır.

Bu yolla para kazanmak için ortaklık yapacağınız siteleri bulmanız gerekir. Her niş için bolca ortaklık yapacak site bulmak kolay değildir. Bazı nişlerin bu konuda şansı daha yüksektir.

Sitenizden pasif gelir elde etmek için kullanmayı düşünmeniz gereken en önemli para kazanma yöntemidir.

2# reklamlar

Blogcuların para kazanmak için en çok kullandığı yöntem reklamlardır. 

Reklamlarla para kazanmak için oldukça ciddi bir trafiğe sahip olmanız gerekir. Her hangi bir seviyedeki bir site reklamlardan para kazanabilir, ancak bu kazanç çoğunlukla çok küçük rakamlardır. Ayda 100 – 200 lirayı paradan sayarsanız orta düzeyde bir trafiğe sahip olmanız yeter.

Reklamlardan genellikle tıklama başına yada gösterim basına ücret alırsınız. Gösterim başına alınan ücretler neredeyse semboliktir.

3# Bülten reklamları

Mail bültenlerinize ekleyebileceğiniz reklam yada tanıtım alanlarıdır. Haftalık, aylık yada yıllık gibi bu alanları satabilirsiniz.

Ancak markaların bunu dikkate alması için oldukça uygun bir e-posta listesi oluşturmalısınız.

E-Posta listeleri oluşturmak konusunda her zaman gayretli olmalısınız. Bir e-posta listesi size çok ciddi paralar kazandırabilir.

4# sponsorlu İçerik

Reklamverenlerin / bir markanın sizinle iletişim kurduğu bir yöntemdir.

Sizden marka yada ürün için bir makale yazmanızı isteyebilir veya kendi makalelerini yayımlamanızı isteyebilirler.Kendi markanızın (Sitenizin) konumuna göre ücretlendire bileceğiniz sponsorlu içerikler önemli bir gelir kaynağı olabilir.

Bunun için sahip olmanız gereke şey marka veya ürüne yakın olmanızdır. Yani marka yada ürünün temsil ettiği şeyle ilgili bir nişe sahip olmanız gerekir.

5# sosyal medya mesajları

Güçlü bir sosyal medya ağına sahipseniz, size ulaşan sponsorların tanıtımlarını sosyal ağlarınızda paylaşmak karşılığında gelir elde etmeniz anlamına gelir.

Bunun için bir blogunuzun olması şart olmasa da, bir blogun varlığı ve ona bağlı sosyal medya hesapları daha avantajlıdır.

6# Makale yazarlığı

Kendi blogunuz için yazarken bir süre sonra sizden siparişle makale yazmanızı isteyenler çıkabilir. Belli bir kaliteye ve uzunluğa sahip makaleler yazarak para kazanabileceğiniz bir yöntemdir.

Benim en fazla para kazandığım yöntemlerin başında gelmektedir. Üstelik hiç aklımda yokken kendimi bu işin içinde buldum.

İnsanlar size mail yada farklı iletişim kanalları ile ulaşır ve onlara istediklerinden fazlasını sağlarsanız bu kazanç yolu sürekli bir dönüşüme sahip olabilir.

7# Dijital ürünler

Sunduğunuz beceri veya tavsiyeleriniz varsa, başka bir seçenek e-kitaplara, video eğitimlerine, kurslara veya atölyelere erişim için ücret talep etmektir.

Bu seçeneği kullanabilmek için, yaptığınız işte son derece iyi olduğunuzu veya içeriğinizin son derece değerli olduğunu kanıtladığınızı göstermeniz gerekir. Bu kolay değildir.

Çevrim içi toplulukların, her şeyin çevrim içi olarak ücretsiz olacağını düşünmesi için bir eğilim olduğundan, online toplulukları ödemeye ikna etmek oldukça zor olabilir. 

Yine de denemeye değer, değil mi?

Denemeye değer, çünkü bu yolla aylık 5-6 rakamlı kazançlara ulaşmak mümkün.

8# Ürün İncelemeleri

Aslında sponsorlu makaleler yayımlamaya benzer ancak burada içeriği siz oluşturursunuz.

Yine trafiğe bağlı olarak alabileceğiniz teklifler doğrultusunda para kazanabileceğiniz bir yöntemdir. Firmalar size inceleme yazınız için ücret öderler. Fakat bunun için epeyce yol kat etmeniz gerekir.

9# Fiziksel ürünler

Kendi fiziksel ürünlerinizi satmak için sitenizi kullanabilirsiniz. Örneğin t-shirt baskıları, kupalar gibi…

Özellikle el yapımı ürünlerinizi satmak için blogunuzu kullanmak oldukça iyi bir iş olabilir.

10# premium makaleler

İnanılmaz derecede faydalı içerikler oluşturabilirseniz, bundan faydalanabilirsiniz.

Bir oyun web siteniz olduğunu ve bir makalede az bilinen bazı stratejileri paylaşabileceğinizi varsayalım. Ziyaretçiyi birkaç ipucu paylaşarak bağlayabilir, daha sonra değerli bilgiler için parola korumalı bir sayfaya (WordPress içinde seçenek) bağlanabilirsiniz.

Okuyucu,  size bir ücret ödedikten sonra premium içeriğin kilidini açmak için şifre alır.

Bu tarz bir site oluşturmak zaman alabilir fakat yıllarca bu yolla önemli paralar kazanan pek çok blog mevcut.

11# İş rehberi

Şirketlerin, listelenmesi için belirli bir ücret ödeyeceği bir işletme rehberi sayfası oluşturabilirsiniz.

Aylık veya yıllık liste ücreti alabilir ve sitenizin trafik seviyelerine bağlı olarak yıllık olarak 200 ila  2.500 lira tutarında bir ödeme aralığı belirleyebilirsiniz..

Bu yöntemi özellikle bölgesel alanlarda kullan ve oldukça iyi işler çıkaran pek çok site mevcut.

12# Üyelik formu

Sitenize bbPress gibi ücretsiz WordPress eklentileri kullanarak “sadece üyeler” forumunu ekleyin . Bunu düzenli bir abonelik veya bir defaya mahsus erişim ücreti ödeyerek yapabilirsiniz.

Kazanabileceğiniz miktar, ağ oluşturma ve ipuçlarını paylaşma yoluyla forum üyeleri için ne kadar değer oluştura bileceğinize bağlıdır.

13# Kendi ortaklık programınızı oluşturmak

Bir kurs veya e-kitap gibi kendi web sitenize ait ürün (ler) inizi oluşturduktan sonra, kendi ortaklık programınızı oluşturabilir ve ürünün yayılmasına yardımcı olacak bağlı kuruluşlar oluşturabilirsiniz.

Bu, web siteniz için daha fazla ürün satışına ve daha fazla trafiğe yol açabilir. Bu bir kazan-kazan ve başlamanıza yardımcı olacak birçok ücretsiz WordPress eklentisi var !

14# "Beni İşe al!" sayfası

Beni işe al sayfası oluşturarak çeşitli hizmetler sunabilirsiniz. Örneğin blog oluşturabilir, makale hizmeti yada SEO hizmeti sunabilirsiniz.

Bir çok sitede buna benzer sayfalar görebilirsiniz. Kazancı reklamlara oranla çok daha fazla olacaktır.

15# Bağış İstemek

Blogcular nasıl para kazanır

Web sitenize basit bir bağış düğmesi ekleyin ve kullanıcılardan içeriğinizi beğendikleri takdirde bir kahve parası bağış yapmalarını isteyin. 

Eğer değerli içerikler oluşturuyorsanız sizden faydalananlar destek olmak için bu küçük bağışı yapacaklardır.

PayPal faaliyette iken bağış toplamak daha kolaydı fakat yerine geçebilecek popüler bir ödeme aracı bulmadan biraz zorlanabilirsiniz. Yinede İyzilink gibi bir araç kullanmayı düşünebilirsiniz.

16# Amazon mağaza sayfası

Ayrı bir Amazon mağazası sayfasını web sitenize kolayca ekleyebilir ve okuyucularınızla ilgili ürünler önerebilir, bir şeyler satın alırsa ürün satışlarında% 1 ila% 10 komisyon kazanabilirsiniz.

Amazon ortaklık programına kaydolabilir ve mağazanızı oluşturmak için mağaza widgetini kullanabilirsiniz.

17# youtube video İçeriği

Web siteniz için video içeriği oluşturmak, yalnızca ziyaretçilerinizi eğlendirmenize yardımcı olmayacak, aynı zamanda size de para kazandıracaktır.

Video içeriğini YouTube’a yükleyerek ve Google Adsense’yi ayarlayarak para kazanın.

Buradan detayları öğrenebilirsiniz.

Ardından YouTube videolarınızı blog’unuza ekleyin. Videonuz viral olursa, reklam gelirinden kazanç elde edebilirsiniz!

18# danışmanlık

Bir alanda uzmansanız, saatlik danışmanlık ücreti karşılığında bilginizi paylaşın.

Web sitenizden reklam verin ve uzmanlığınızı, para kazanılan web seminerleri ve podcast’ler aracılığıyla ve hatta ziyaretçilerin bilginizden yararlanmak için ön ödeme yaptığı bir Skype çağrısı aracılığıyla sunun.

19# Ortaklık ağları

Ortaklık ağları Dünyada blog yazarlarının önemli paralar kazandığı bir kazanç yöntemidir. Satış ortaklığından farklı olarak burada bir ağa bağlı olursunuz ve o ağdaki ürünleri tanıtarak satışına aracılık edersiniz.

Aynı anda birden fazla ağa bağlı olmanızda mümkündür fakat özellikle başlangıçta tek bir ağa odaklanmanız daha doğru olacaktır.

Ortaklık ağlarında alacağınız komisyon üründen ürüne değişmektedir. 

Ortaklık ağı ile önemli sayılarda satış rakamlarına ulaşırsanız, size özel komisyon teklifleri alabilirsiniz.

20# sitenizi satmak

Önceden para kazandıran ve iyi düzeyde trafik alan bir web siteniz olduğunda, bir varlığa sahip olursunuz!. Bu varlığı paraya çevirmek için de satışa çıkarabilirsiniz.

Sitenin fiyatını belirlemek elbette sizin elinizdedir. Ancak fiyat belirlemede en fazla temel alınan şey o sitenin aylık kazancıdır.

Sitenin fiyatı olarak aylık kazancın 10 katı diyebiliriz.

Blogunuzdan daha fazla para kazanma

İlk ve en önemlisi, blogunuzun olabildiğince çok nakit üretmesini sağlamanın anahtarı , okuyucunuzu mümkün olduğunca geliştirmektir.

Aşağıdakiler ne kadar büyük olursa, markalar için daha değerli olursunuz, çünkü sizi etkili bir figür olarak görürler ve sizinle çalışmak için para harcamaktan kaçınmazlar.

Her şeyden önce okuyucularınıza değer verin onlar için gerçekten değerli şeyler üretin. Elinizden geldiğince onlara yardımcı olmaya çalışın. Onların güven ve sadakatlerini kazanmaya odaklanın.

Tüm nişlerin para kazanmak konusunda aynı şansa sahip olmadıklarını bilmelisiniz. Daha fazla para kazanmak istiyorsanız, sitenizin en çok para kazanma potansiyeli olan nişler kategorisinde olup olmadığını kontrol edin.

Sitenizin başarısı için sadece SEO ya güvenmeyin. Bir algoritma güncellemesi ile her şeyin tersine dönebileceğini unutmayın.

Kesinlikle ama kesinlikle hedefiniz doğrultusunda gayreti elden bırakmayın. 

Siteniz için ihtiyacınız olan şeyleri doğru belirleyin bunlar için para harcamaktan korkmayın.

Para kazanan bir blog sitesi çalıştırmak için yola çıkmışsanız artık siz bir girişimcisiniz demektir ve işinizi geliştirmek için emeğinizi ve paranızı kullanmanız gerekir.

Bu makalede blog yazarlarının para kazanmak için en çok kullandığı yöntemlerden bahsettim. Bunların dışında da pek çok yöntemden bahsedebiliriz, fakat bu listede bulunanlar kadar uygulaması ve geliştirmesi kolay olmayan yöntemlerdir bir çoğu.

Hatta bazıları için başlangıçta dahi önemli miktarda paralar harcamak gerekebilir.

Görüş ekleyin 0 yorum